Ruch Chorzów: Piękny gest kibiców Niebieskich wobec niepełnosprawnych fanów zespołu z Cichej

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KIBICE RAZEM Ruch Chorzów
W tym tygodniu dobiegła końca inicjatywa kibiców Ruchu Chorzów, którzy własnym sumptem stworzyli na parkingu przy stadionie koperty dla osób z niepełnosprawnościami. "Dla nas to proste rzeczy, dla tych osób to bardzo znaczące udogodnienia" - przekonuje Dawid Słaboń, koordynator Ośrodka Kibice Razem Ruch Chorzów.

Stadion przy ul. Cichej stał się bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami

Do tej pory przy Cichej były dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, znajdujące się na parkingu klubowym. Dzięki zaangażowaniu kibiców Niebieskich, teraz jest ich już siedem, a wkrótce będzie dwanaście. Głównym inicjatorem tego projektu była Ośrodek Kibice Razem Ruch Chorzów. Jak do niego doszło?

- Przy rozmowach z klubem, przedstawiciel Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Ruchu Chorzów, pan Krzysztof Stula, ustalił różne postulaty, wśród których było m.in. wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością przy stadionie. Po szybkiej decyzji zarządu klubu, wyznaczono dziesięć takich miejsc - wyjaśnia Dawid Słaboń, koordynator stowarzyszenia Kibice Razem Ruch Chorzów.

Klub zapewnił kibicom farby, a ci ze środków własnych Ośrodka zakupili pędzle, wałki i akcesoria malarskie. Sympatykom Niebieskich zależało na tym, aby koledzy po szalu mogli skorzystać z kopert już podczas dwóch ważnych spotkań z Arką Gdynia i GKS Katowice, dlatego na początek wyznaczono pięć miejsc nieopodal sektora nr 10. W malowanie zaangażowała się większość oficjalnych grup działających wokół klubu.

- Pomagali członkowie Klubu Kibiców Niepełnosprawnych, Ośrodka Kibice Razem oraz członkowie Wielkiego Ruchu. W sumie było to około dziesięciu osób - dodaje Dawid Słaboń.

Udało się. Miejsca dla osób niepełnosprawnych przy stadionie na ul. Cichej 6 były dostępne już w niedzielę, 16 października, przed meczem z Arką, jednak wymagały jeszcze kilku poprawek. Ostatecznie prace zakończyły się we wtorek.

- Dla nas to proste rzeczy i wykonana praca, która trwała kilka dni i kilkanaście godzin. Dla tych osób to bardzo znaczące udogodnienia, które ułatwią im szybkie dotarcie z miejsc parkingowych na Stadion Ruchu Chorzów - tłumaczy Dawid Słaboń.

Na tym jednak nie koniec. Na wiosnę kolejne pięć miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością pojawi się na parkingu przy al. Bojowników o Wolność i Demokrację.

- Mamy nadzieję, że takie miejsca będą dostępne wokół całego stadionu - dodaje koordynator Ośrodka Kibice Razem

Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Ruchu Chorzów

Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Ruchu Chorzów powstał w lipcu tego roku i aktywnie angażuje się w życie społeczności skupionej wokół klubu. Obecnie tworzy go 26 osób, w tym 21 osób z niepełnosprawnością.

- Jutro w grupie ponad dwudziestoosobowej jedziemy na wyjazd na mecz piłkarski Odra Opole - Ruch Chorzów. Działamy dopiero czwarty miesiąc, dlatego zbieramy środki, aby działać na rzecz osób niepełnosprawnych - mówi Dawid Słaboń, który również jest członkiem KKN.

O potrzebach osób z niepełnosprawnością coraz więcej mówi się ostatnio również w świecie sportu. W 2016 roku powstała Ogólnopolska Federacja Kibiców Niepełnosprawnych, która w swoich strukturach zrzesza 20 stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz kibiców niepełnosprawnych w Polsce.

- Pod federacją są m.in. kluby kibiców niepełnosprawnych Śląska Wrocław, Miedzi Legnica, GKS Katowice, Górnika Zabrze, Jagielloni Białystok i Lecha Poznań. Działa to już na wielką skalę - mówi Dawid Słaboń.

Mimo rosnącej świadomości społecznej na temat potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w świecie sportu, wciąż jest sporo barier. Nie inaczej jest w Chorzowie.

- Największą barierą jest stadion i dostosowanie miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Przede wszystkim problemem są ubikacje - osoby na wózkach inwalidzkich z nich nie skorzystają. Tak samo z cateringiem, warto osobom niepełnosprawnym zapewnić stolik, żeby mogły zjeść "wuszta" na stadionie - mówi Dawid Słaboń.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24