Sparing. Remis Wisły z Ruchem, przyjechał Mączyński

Justyna Krupa
Wojciech Matusik
W rozegranym w Myślenicach sparingu Wisła Kraków zremisowała 1:1 z Ruchem Chorzów. Bramki: Zdenek Ondrasek 23 karny - Jakub Arak 11. Na sparingu pojawił się reprezentant Polski Krzysztof Mączyński, który ze względu na udział w Euro dostał dwa tygodnie wolnego od trenera Dariusza Wdowczyka.

W silnie prażącym słońcu, niemal w samo południe, Wisła podjęła w sobotę w Myślenicach chorzowski Ruch. Trener Dariusz Wdowczyk ponownie postawił na ustawienie trójką graczy w obronie. Boban Jović zajął miejsce na skrzydle, a Patryk Małecki i Rafał Boguski zeszli do środka pola. Od pierwszej minuty szkoleniowiec „Białej Gwiazdy” wystawił Petara Brleka, który jednak tym razem nie błysnął tak, jak przeciwko Zagłębiu Sosnowiec. Grał dość zachowawczo. – Petar, wyjdź wyżej – korygował jego ustawienie z ławki sztab szkoleniowy. – Mieliśmy wcześniej bardzo trudne zajęcia, więc zmęczenie też się odkłada w organizmie – usprawiedliwiał Chorwata szkoleniowiec.

Już w 11 minucie prowadzenie objęli goście, po strzale Jakuba Araka. Wisła odpowiedziała w 23 minucie, gdy Patryk Małecki zagrał kombinacyjnie z Pawłem Brożkiem, a ten – już w polu karnym – podał na prawo do Zdenka Ondraska. Czech był faulowany i sam zamienił „jedenastkę” na wyrównującego gola dla krakowian. Zagrożenie pod bramką Ruchu pojawiało się w pierwszej połowie właśnie wtedy, gdy rozpędzał się Małecki, często przy wsparciu Rafała Pietrzaka. Po jednej z takich akcji Pietrzak zagrywał wzdłuż bramki do Zdenka Ondraska, ale stracie bramki przez „Niebieskich” zapobiegł Wojciech Skaba.

W pierwszej połowie golkiper Ruchu miał zdecydowanie więcej pracy niż po zmianie stron. Ale też w przerwie trener Wdowczyk wymienił niemal cały zespół, zostawiając na placu gry jedynie Brleka, Małeckiego i Michała Buchalika w bramce. Ten drugi zresztą dość szybko też został zmieniony przez 16-letniego Przemysława Porębskiego.

- Mamy jeszcze nad czym pracować przez te dwa tygodnie, by wyszlifować formę na pierwsze ligowe spotkanie - przyznał Wdowczyk.

Pracy wymaga zwłaszcza gra w defensywie, bo zespół wciąż oswaja się z nowym ustawieniem. - Mieliśmy takie fragmenty w tym spotkaniu, szczególnie w drugiej połowie, gdy kilka piłek prostopadłych zostało zagrane między naszych stoperów, zawiniła zła komunikacja – wskazywał szkoleniowiec.

Po przerwie obrona grała w składzie Piotr Żemło - Alan Uryga - Tomasz Cywka. Z kolei Adam Mójta operował na lewej flance. Momentami całkiem udanie – udało mu się posłać kilka wrzutek, jednak nie było komu zamknąć tych akcji.

W drugiej połowie zgromadzeni wokół boiska w Myślenicach kibice zobaczyli w akcji również nowego napastnika Wisły Mateusza Zacharę. Jego strzał z 85 min został jednak zablokowany.

Jak zawodnicy odnajdują się w tej nowej koncepcji taktycznej trenera Wdowczyka? Boban Jović w przeszłości niezbyt entuzjastycznie podchodził do prób przestawiania go na skrzydło. - Nie widziałem w rozmowach z Joviciem, żeby był on negatywnie nastawiony do tego, że musi grać w ofensywie – zastrzegał jednak trener Wdowczyk. - Myślę, że to lubi. Jako boczny obrońca też lepiej czułem się w ofensywie, niż gdy musiałem się bronić. Wszyscy lubimy atakować. Nie ma żadnego problemu, by Boban odnalazł się w nowej roli. W tym ustawieniu czwórką w defensywie też często wchodził w rolę skrzydłowego, więc to nie jest nic nowego dla niego - przekonywał szkoleniowiec.

Zmagania swoich kolegów obserwował tymczasem "plażujący" z rodziną pod budynkiem klubowym reprezentant Polski Krzysztof Mączyński. "Mąka" dopiero co wrócił z Francji, gdzie wraz z kadrą Adama Nawałki dotarł do ćwierćfinału ME. Od razu zatęsknił jednak za kolegami z zespołu i nie przegapił okazji, by zobaczyć ich w akcji.

Wisła Kraków - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
Bramki: 0:1, Jakub Arak 11, 1:1 Zdenek Ondrasek 23 (karny).

Wisła Kraków: Buchalik - Kujawa (46 Żemło), Głowacki (46 Uryga), Sadlok (46 Cywka) - Jović (46 Bartosz), Brlek, Boguski (46 Popović), Małecki (63 Porębski), Pietrzak (46 Mójta) - Ondrasek (46 Drzazga), Brożek (46 Zachara).

Tu znajdziesz więcej najnowszych informacji o piłkarzach Wisły Kraków

Sportowy24.pl w Małopolsce

Materiał oryginalny: Sparing. Remis Wisły z Ruchem, przyjechał Mączyński - Gazeta Krakowska