MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Superrezerwowy Weghorst wiedział, co się stanie w meczu z Polską. Rano napisał dziewczynie: „Wyciągnę zwyciestwo dla Holandii”

Jacek Kmiecik
Polska przegrała z Holandią 1:2 w pierwszym meczu grupy D Euro 2024, a zwycięstwo młodemu, utalentowanemu, ale nieprzkonującemu zespołowi „Oranje” zapewnił superrezerwowy Wout Weghorst.

Jedno dotknięcie potężnego napastnika i gol. To już standard pewności słynnego żartownisia Ronalda Koemana.

– Musimy przytulić Wouta

– zachęcał po meczu zachwycony strzelec pierwszego gola, Cody Gakpo.

Co więcej, sam Weghorst nie miał wątpliwości, że zdobędzie bramkę. Przyznał:

– Wiedziałem, że tak się stanie. Mogę pokazać wam moje wiadomości WhatsApp. Rano napisałem do dziewczyny: „Około 20 minut przed końcowym gwizdkiem będzie wynik 0:0 lub 1:1, a potem… Mój gol padł trochę później, ale jednak.

EPA/PAP

Ten pewny siebie facet w zespole to niezwykle skuteczny egzekutor.

Weghorst podpadł też Messiemu w mundialu 2022

Weghorst strzelił Polsce zwycięskiego gola w 83. minucie, choć bramki zdobywał też później i były ważniejsze w jego karierze.

Historia meczu z reprezentacją Argentyny na mistrzostwach świata 2022 raczej nie zostanie zapomniana: wtedy napastnik wyskoczył w ćwierćfinale, strzelił gola i to bardzo mocno .Sprytny dublet ustrzelony w 11. minucie doliczonego czasu gry rozgniewał Lionela Messiego.

Argentyńczyk rzadko okazuje emocje – wtedy był wyjątek. Przyszły mistrz świata odmówił nawet podania ręki przeciwnikowi, wątpiąc w zdolności intelektualne napastnika.

– Wynoś się stąd, idioto!

– te słowa Leo zarejestrowała kamera.

Ale ogólnie rzecz biorąc, Weghorst ma wyraźnie szczególną motywację w drużynie narodowej. Łącznie strzelił dla Holandii 11 goli w 33 meczach. Co więcej, tylko 3 – w pierwszej połowie i 6 – po 75. minucie!

W Euro 2024 udoskonalił swój status superrezerwowego: wcześniej zdobył bramki po 13, 15, 28 i 6 minuty od pojawienia się na boisku. Razem z golem w pierwszym meczu Euro 2024 – trafił do siatki 4 razy w ciągu zaledwie 72 minut gry!

Fan Manchesteru United musiałby zbankrutować na milion

Zabawna historia z Twittera. Kibic Manchesteru United, w którym niedawno grał sam Wout, obiecał 100 funtów każdemu, kto polubi jego post, jeśli Weghorst strzeli bramkę na koniec meczu.

Liczba serduszek przy tweecie poszybowała do 13 tysięcy, ale zakończenie było smutne – użytkownik po prostu „zdemolował” post.

Wygląda na to, że nikt nie dostanie 100 funtów.

Inaczej autor tweeta musiałby zbankrutować na milion.

Co warto wiedzieć o Weghorscie?

W przeciwieństwie do reprezentacji narodowej kariera klubowa Weghorsta nie toczy się gładko.

Ostatni rok spędził na wypożyczeniu w Hoffenheim, strzelił 7 goli, ale nie ma mowy o wykupie.

Nadal ma ważny kontrakt z Burnley. Dlatego Weghorst przeniósł się do Manchesteru United – aby pomóc Erikowi ten Hagowi. Zdobył bramkę w półfinale Puchar Ligi z Nottingham Forest (3:0), ale w Premier League nie strzelił gola w 17 meczach. Dlatego „Czerwone Diabły” z niego zrezygnowały.

EPA/PAP

Do 28 roku życia Wout grał w reprezentacji Holandii zaledwie 50 minut, Euro 2020 było dla niego przełomowe. I własnie dlatego:

● Weghorst ma kilku osobistych trenerów i psychologów. Odmówił nawet picia koktajli proteinowych w klubie, wierząc, że jego osobiści trenerzy wykonali lepszą robotę.

● Wout jest szalenie skupiony na piłce nożnej i sobie: „Jestem samotnikiem. Bardzo skupionym na sobie. Mam kilku przyjaciół, ale całe moje życie kręci się wokół piłki nożnej. Myślę o piłce nożnej 24 godziny na dobę”.

● Weghorst wyobraził sobie wyjazd na Euro 2020: „Sprawiłem, że w to uwierzyłem. Ciało robi tylko to, w co wierzy mózg. To nie jest wizualizacja, ale programowanie. Pokładamy wiarę w swojejgłowie”.

Ciekawe, czy Weghorst wyobrażał sobie sobie bramkę w finale Euro? Na razie pomógł Holandii w awansie do play-offów.