Zagłębie Sosnowiec. Klub wydał oświadczenie dotyczące swojej Akademii Piłkarskiej. O co chodzi?

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
Zagłębie Sosnowiec zmierza do II ligi, a atmosfera wokół klubu coraz bardziej gęstnieje.
Zagłębie Sosnowiec zmierza do II ligi, a atmosfera wokół klubu coraz bardziej gęstnieje. Karina Trojok
Zagłębie Sosnowiec zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Fortuna 1. Ligi i jest na najlepszej drodze do spadku do II ligi. Wokół klubu gęstnieje atmosfera, a kibice co rusz wytykają szefom Zagłębia jakieś sprawy, niedomówienia. Jedna z nich dotyczyła Akademii Piłkarskiej. W poniedziałek 26 lutego 2024 roku pojawiło się oświadczenie w tej kwestii.

Dwie wiosenne porażki pod wodzą nowego trenera Aleksandra Chackiewicza jeszcze pogorszyły nastroje kibiców Zagłębia. Fani narzekają na sposób zarządzania klubem, w którym pojawił się Rafał Collins po przejęciu 0,74 procent akcji. Znany celebryta odpowiada za pion sportowy, miasto jest zdecydowane sprzedać większości pakiet klubowych akcji, a Collins chce przystąpić do przetargu na ich zakup.

Wśród spraw, które ostatnio się pojawiły była kwestia braku możliwości przekazania odpisu 1,5 procent podatku na Fundację Akademii Piłki Nożnej Zagłębia Sosnowiec, która nie jest już organizacją pożytku publicznego. W tej kwestii zostało 26 lutego wydane oświadczenie.

Oświadczenie Zarządu Fundacji Akademia Piłki Nożnej Zagłębia Sosnowiec

"Jako Zarząd Fundacji „FUNDACJA AKADEMIA PIŁKI NOŻNEJ ZAGŁĘBIA SOSNOWIEC” uprzejmie informujemy, iż podjęliśmy decyzję o rezygnacji ze statusu organizacji pożytku publicznego. Wbrew jednak głoszonym w ostatnim czasie informacjom - Fundacja nie utraciła dotychczas statusu organizacji pożytku publicznego, albowiem wciąż spełnia wymagania określone w art. 20 oraz 21 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118). Nadto, pragniemy oświadczyć, iż wedle naszej najlepszej wiedzy, wobec Fundacji nie wszczęto i nie jest prowadzone żadne postępowania administracyjne, które miałoby prowadzić do sankcyjnej utraty statusu organizacji pożytku publicznego. Żaden organ administracji nie skierował do Fundacji jakichkolwiek wezwań do wdrożenia jakichkolwiek zmian, czy też złożenia jakichkolwiek wyjaśnień.

Czując społeczny obowiązek wyjaśnienia podjętej decyzji pragniemy wskazać, iż bez ustanku podejmujemy wszelkie działania nakierowane na to, aby zapewnić naszym wychowankom jak najlepsze warunki do uprawiania piłki nożnej i czerpania radości z treningów, meczów i turniejów. 

Prowadzenie działalności przez Fundację posiadającą status organizacji pożytku publicznego wiąże się z szeregiem obowiązków sprawozdawczych oraz ewidencyjnych, nadto z szeregiem restrykcji, które dotychczas znacznie ograniczały możliwości wykorzystania potencjału naszej Akademii oraz uniemożliwiały jej dalszy rozwój.

Podjęta decyzja pozwoli na rozszerzenie oferty o projekty komercyjne, które winny zwiększyć przychody Fundacji w stosunku do osiąganych do tej pory.

Fundacja, działając jako organizacja pożytku publicznego, przede wszystkim nie miała możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, a przeto osiągania przychodów w wymiarze pozwalającym na wypracowanie minimalnej rentowności działalności, w konsekwencji inwestowania w jej dalszy rozwój.

Nie pozbawiamy oczywiście kibiców, sympatyków Klubu oraz Rodziców możliwości corocznego wspierania naszej Akademii w drodze ofiarowania nam 1,5% podatku. Wpłaty 1,5% podatku na Akademię Piłki Nożnej Zagłębia Sosnowiec można dokonywać za pośrednictwem Fundacji „Sportowcy Dzieciom” klikając w link: Fundacja Akademia Piłki Nożnej Zagłębia Sosnowiec - Sportowcy Dzieciom
Liczymy, że nasza decyzja spotka się z Państwa zrozumieniem!".

Powyższe oświadczenie dostaliśmy z Zagłębia w odpowiedzi na szereg pytań, które zadaliśmy w ubiegłym tygodniu. Czekamy na wyjaśnienie pozostałych kwestii...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

92. Derby Rzeszowa: Stal pokonuje Resovię 2:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24