MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Atalanta Bergamo zwycięzcą Ligi Europy! Przerwała niesamowitą serię Bayeru Leverkusen

Bartosz Głąb
Atalanta Bergamo zwycięzcą Ligi Europy.
Atalanta Bergamo zwycięzcą Ligi Europy. Adam Vaughan / PAP / EPA
Atalanta Bergamo rozbiła w wielkim finale Ligi Europy ekipą Bayeru Leverkusen 3:0. Bohaterem spotkania został Nigeryjczyk Ademola Lookman, który strzelił wszystkie trzy gole. Włoska drużyna po raz pierwszy w swojej historii sięgnęła po europejskie trofeum, natomiast Aptekarze zakończyli niesamowitą serię meczów bez porażki, która ostatecznie wyniosła 51 spotkań.

Świetnia pierwsza połowa Atalanty. Ademola Lookman z hat-trickiem

Finał 15. edycji Ligi Europy odbył się na Aviva Stadium w Dublinie. Spotkanie włoskiej Atalanty Bergamo z niemieckim Bayerem Leverkusen poprzedziło efektowne otwarcie meczu finałowego. Oprócz europejskiego trofeum, dla Bayeru dodatkową stawką było przedłużenie niesamowitej serii meczów bez porażki do 52. Natomiast ekipa z Włoch stanęła przed szansą sięgnięcia po pierwszy międzynarodowy puchar w swojej historii.

Otwarcie finału Ligi Europy sezonu 2024/2025.
Otwarcie finału Ligi Europy sezonu 2024/2025. Tolga Akmen / PAP / EPA

Mecz ofensywnie rozpoczął Bayer, który w pierwszych minutach nieskutecznie posyłał piłkę w okolice pola karnego rywali. Atalanta odpowiedziała w 8. minucie, jednak wrzutka ze skrzydła nie dotarła do żadnego z piłkarzy włoskiego klubu. Drugiego ostrzeżenia dla Aptekarzy już nie było. W 12. minucie Davide Zappacosta wpadł z piłką w pole karne rywala, zagrał przed bramkę, gdzie znalazł się Ademola Lookman i ten sytuacyjnym uderzeniem otworzył wynik meczu na Aviva Stadium w Dublinie.

Bayer mógł odpowiedzieć chwilę później. Josip Stanisić popędził skrzydłem, zagrał przed "szesnastkę" do Alejandro Grimaldo, ale ten fatalnie skiksował. Próbując oddawać strzał - nie trafił w piłkę i ta została mu pod nogą.

Niewykorzystana sytuacja zemściła się w 26. minucie. Ademola Lookman przejął piłkę na wysokości około 30 metra przed bramką Bayeru, świetnie zwiódł rywala i precyzyjnym strzałem tuż przy słupku - podwyższył prowadzenie Atalanty.

W końcówce pierwszej połowy jeszcze Granit Xhaka zdecydował się na mocny strzał z dystansu, ale zrobił to niedokładnie i na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem schodziła ekipa z Bergamo.

Ademola Lookman (Atalanta) celebrujący strzelenie gola w finale Ligi Europy.
Ademola Lookman (Atalanta) celebrujący strzelenie gola w finale Ligi Europy. Tolga Akmen / PAP / EPA

Atalanta Bergamo z pierwszym w historii europejskim trofeum

Po przerwie Bayer spróbował powalczyć o odrobienie strat. W 59. minucie zagranie ze skrzydła trafiło na nogę Jeremiego Frimponga, jednak jego strzał powędrował wysoko nad bramką rywala. W kolejnych fragmentach meczu Aptekarze przeważali, ale nie potrafili znaleźć sposobu na perfekcyjnie dysponowaną tego dnia defensywę przeciwnika.

Atalanta od czasu do czasu wyprowadzała groźne kontrataki. Jeden z nich przyniósł efekt w postaci pogrążenia Leverkusen. W 75. minucie Gianluca Scamacca ruszył w stronę bramki rywala, zagrał do niesamowicie skutecznego tego dnia Ademoli Lookmana, a nigeryjski napastnik potężnym strzałem skompletował hat-trick.

Bayer w tym sezonie wielokrotnie potrafił odwracać losy meczu, ale trzybramkowa strata na kwadrans przed końcem to było już za dużo. Aptekarze próbowali choćby zdobyć honorowe trafienie, lecz tego dnia byli zupełnie bezradni. Ostatni gwizdek sędziego na Aviva Stadium w Dublinie oznaczał, że Atalanta mogła cieszyć się z pierwszego międzynarodowego trofeum w historii klubu, natomiast Bayer Leverkusen zakończył niesamowitą serię meczów bez porażki, która zatrzymała się na 51 spotkaniach.