MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Jagiellonia - Warta Poznań 3:0. Mistrzem Polski jest Jaga! (galeria)

Wojciech Konończuk
Jagiellonia Białystok - Warta Poznań 3:0. Tak Żółto-Czerwoni zdobywali mistrzostwo Polski. Urszula Łobaczewska
104 lata sportowy Białystok czekał na taki dzień. Po zdobyciu w 2010 roku Pucharu i Superpucharu Polski Jagiellonia osiągnęła największy sukces w historii klubu, zdobywając tytuł piłkarskiego mistrza Polski! Stało się tak po zwycięstwie Żółto-Czerwonych 3:0 u siebie z Wartą Poznań.

Na spotkanie z Wartą cały region czekał z ogromnymi nadziejami. Szansa na historyczne mistrzostwo była równie duża, jak presją z tym związana.

- Trzeba umiejętnie zarządzać emocjami. Ważne, by dobrze rozpocząć mecz i poczuć swobodę - mówił przed kamerami Canal + Sport trener Jagiellonii Adrian Siemieniec.

Jagiellonia - Warta 3:0. Piorunujący początek Żółto-Czerwonych

Jego podopieczni posłuchali słów szkoleniowca i rozpoczęli spotkanie wręcz znakomicie. Już w 5. minucie prawą stroną akcję przeprowadził Dominik Marczuk, płasko dograł w pole karne, Afimico Pululu przedłużył podanie, a Rui Nene uderzył płasko, piłka odbiła się od słupka i wpadło do siatki. 1:0!

Goście z Poznania jeszcze nie otrząsnęli się po szybkim ciosie, a już dostali drugi, tym razem po stałym fragmencie gry. Z rzutu rożnego dośrodkował Bartłomiej Wdowik, a niepilnowany Taras Romanczuk głową posłał futbolówkę do siatki. 2:0, a mecz tak naprawdę jeszcze się nie rozkręcił. Coś nieprawdopodobnego!

Jagiellonia - Warta 3:0. Druga połowa pod kontrolą

Zagrożeni degradacją goście z Poznania nie zamierzali załamywać się fatalnym początkiem i ruszyli do odrabiania strat. Dało to im znakomitą sytuację, której nie wykorzystał Dimitrios Stavropoulos, strzelając głową z kilku metrów obok bramki. Jagiellonia odpowiedziała z przytupem. Pululu przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, potem futbolówka jak po sznurku trafiała do Kristoffera Hansena, Marczuka, Imaza, a po strzale Hiszpana - do siatki. 3:0!!!

- Wyszliśmy agresywnie od początku, zdeterminowani i są tego efekty. Musimy być w drugiej połowie jeszcze bardziej skoncentrowani, bo pamiętamy, co się zdarzyło z Puszczą Niepołomice, kiedy prowadziliśmy 3:0 i zremisowaliśmy - mówił w przerwie przed kamerami Canal + Sport Dominik Marczuk.

Co prawda druga połowa nie była rewelacyjna, ale wcale taka być nie musiała. Jagiellonia kontrolowała przebieg wydarzeń i spokojnie dowiozła wysokie prowadzenie do końcowego gwizdka sędziego Pawła Raczkowskiego.

WYNIK

• Jagiellonia Białystok - Warta Poznań 3:0 (3:0).
  • Bramki: 1:0 - Rui Nene (5), 2:0 - Taras Romanczuk (11), 3:0 - Jesus Imaz (26).
  • Jagiellonia: Alomerović - Sacek, Dieguez, Skrzypczak, Wdowik, Marczuk (86. Kupisz), Romanczuk, Nene (81. Kubicki), Hansen (86. Lewicki), Imaz (81. Nguiamba), Pululu (67. Caliskaner).
  • Warta: Lis - Bartkowski, Stavropoulos, Kiełb (62. Szymonowicz), Borowski, Kopczyński (57. Miguel Luis), Kupczak, Maenpaa, Matuszewski, Szmyt, Zrelak (61. Epper).
  • Żółta kartka: Dieguez, Sacek, Ngiuiamba - Zrelak, Kupczak.
  • Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).
  • Widzów: 22 021.