Lechia nie wygrała w Poznaniu niemal od 50 lat! [HISTORIA SPOTKAŃ]

Wojciech Maćczak
Lechia ostatni raz pokonała Lecha przy Bułgarskiej 48 lat temu
Lechia ostatni raz pokonała Lecha przy Bułgarskiej 48 lat temu Roger Gorączniak (Ekstraklasa.net)
Dokładnie 48 lat czekają piłkarze Lechii na zwycięstwo z Lechem w Poznaniu. Po raz ostatni gdańszczanie wygrali w stolicy Wielkopolski w rundzie wiosennej sezonu 1965/66! Ogółem bilans dotychczasowych 54 spotkań jest korzystniejszy dla „Kolejorza”, który zdecydowanie lepiej radził sobie zwłaszcza w meczach na własnym stadionie. Jak będzie tym razem?

Po raz pierwszy oba zespołu spotkały się ze sobą 22. maja 1949 roku, był to mecz w ramach rozgrywek I ligi. Spotkanie toczyło się przy silnej ulewie, która od piętnastej minuty zamieniła boisko w bajoro, uniemożliwiając zawodnikom obu drużyn normalną grę. Pierwsi bramkę zdobyli goście z Gdańska – w 25. minucie Konrada Tomiaka pokonał Tadeusz Skowroński, trzynaście minut później wyrównanie dla Kolejarza (pod taką nazwą występował wtedy poznański klub) dał Edmund Białas. Do końca meczu poznaniacy dążyli do strzelenia zwycięskiego gola, ale gracze Lechii cofnęli się do obrony, zamurowali bramkę, co w połączeniu z fatalnym stanem boiska pozwoliło im wywalczyć remis.

Podczas kolejnej wizyty w Poznaniu gra w obronie poszła im zdecydowanie gorzej. W 1952 roku przyjechali do stolicy Wielkopolski jako Budowlani Gdańsk i doznali najwyższej porażki w historii pojedynków między tymi zespołami. Kolejarz wygrał aż 6:0, a bohaterami spotkania zostali Janusz Gogolewskl i Teodor Anioła, którzy zdobyli po trzy gole.

Ostatnie pojedynki z Lechią należą do „Kolejorza” – z ostatnich 25 spotkań przegrał tylko cztery razy, wliczając w to walkowera za mecz Pucharu Ligi w 2008 roku. Dwa ostatnie mecze poznaniacy wygrali, strzelając przy tym cztery gole. Wiosną ubiegłego sezonu pokonali rywala 4:2 po trafieniach Marcina Kamińskiego, Huberta Wołąkiewicza, Gergo Lovrencsicsa oraz Bartosza Ślusarskiego. Dla Lechi strzelali Piotr Wiśniewski oraz Adam Duda.

Ostatni bezpośredni mecz, rozegrany jesienią w Gdańsku, zakończył się zwycięstwem Lecha 4:1. Bramki dla poznaniaków strzelili Łukasz Teodorczyk (x 2), Lovrencsics oraz Kasper Hamalainen, dla gdańszczan honorowe trafienie zaliczył Deleu.

Dotychczas odbyły się 54. mecze pomiędzy Lechem i Lechią. 23 wygrali poznaniacy, 20 gdańszczanie, a jedenaście zakończyło się remisami. Bilans bramek: 63-50 na korzyść Lecha.

Mecze Lecha Poznań z Lechią Gdańsk:
1949: Lech - Lechia 1:1 (Białas 37’ – Skowroński 25’)
1949: Lechia - Lech 0:1 (Kołtuniak 52’)
1952: Lechia - Lech 3:1 (Gronowski 36’, Kokot 75’, Goździk 81’ – Anioła 21’)
1952: Lech - Lechia 6:0 (Gogolewski 15’, 55’, 85’, Anioła 51’, 70’, 80’)
1953: Lech - Lechia 1:1 (Anioła 79’ – Kupcewicz 28’)
1953: Lechia - Lech 2:3 (Gronowski 71’, 82’ – Deska 29’, Anioła 60’, 79’)
1955: Lechia - Lech 3:0 (Rogocz 13’, Kobylański 48’, Gronowski 80’)
1955: Lech - Lechia 1:1 (Anioła 60’ – Rogocz 57’)
1956: Lech - Lechia 0:2 (Nowicki 51’, Lenc 59’)
1956: Lechia - Lech 1:0 (Rogocz 85’)
1957: Lechia - Lech 1:0 (Szlagowski 33’)
1957: Lech - Lechia 3:4 (Anioła 38’, 40’, Maciejak 60’ – Nowicki 7’, Gadecki 10’, Gronowski 58’, 78’)
1961: Lechia - Lech 2:0 (Nowicki 26’, 73’)
1961: Lech - Lechia 2:0 (Wróbel 43’, Gojny 89’)
1962: Lech - Lechia 0:1 (Adamczyk 37’-k)
1962: Lechia - Lech 0:2 (Gogolewski 25’, 40’)
1962/1963: Lech - Lechia 3:0 (Karbowiak 37’-k, Gogolewski 60’, Kaczmarek 76’)
1962/1963: Lechia - Lech 1:0 (Oprządek 86’)
1963/1964: Lechia - Lech 1:0 (Frąckiewicz 40’)
1963/1964: Lech - Lechia 0:2 (Adamczyk 70’, Apolewicz 81’)
1964/1965: Lech - Lechia 3:0 (PP Szczepankiewicz x2, Domino)
1965/1966: Lechia - Lech 1:0 (Apolewicz 34’-k)
1965/1966: Lech - Lechia 0:1 (Oprządek 20’)
1969/1970: Lechia - Lech 1:0 (Puszkarz)
1969/1970: Lech - Lechia 0:0
1970/1971: Lechia - Lech 0:0
1970/1971: Lech - Lechia 1:0 (Franiak 15’)
1973/1974: Lechia - Lech 2:0 (PP, Rogacki 112’, Głownia 115’)
1983/1984: Lechia - Lech 1:0 (SP, Kruszczyński 88’)
1984/1985: Lech - Lechia 1:1 (Łukasik 11’ – Kamiński 19’)
1984/1985: Lechia - Lech 2:0 (Pękala 28’, Kruszczyński 83’)
1985/1986: Lechia - Lech 0:0
1985/1986: Lech - Lechia 1:0 (Pawlak 73’-k)
1986/1987: Lech - Lechia 2:1 (Pawlak 9’, Niewiadomski 47’ – Kupcewicz 2’)
1986/1987: Lechia - Lech 0:1 (Pachelski 23’)
1987/1988: Lech - Lechia 2:1 (Araszkiewicz 2’, Pawlak 40’ – Prabucki 34’)
1987/1988: Lechia - Lech 1:1 (Puszkarz 62’ – Pachelski 41’)
1995/1996: Lechia - Lech 0:3 wo
1995/1996: Lech - Lechia 0:0
2000/2001: Lechia - Lech 0:1 (Bekas 39’)
2000/2001: Lech - Lechia 3:0 (Goliński 83’, Ślusarski 63’, 89’)
2008/2009: Lechia - Lech 3:0 wo (PL)
2008/2009: Lech - Lechia 1:0 (PL, Peszko 19’)
2008/2009: Lechia - Lech 0:3 (Lewandowski 45’, Stilić 54’-k, 73’)
2008/2009: Lech - Lechia 1:0 (Lewandowski 84’)
2009/2010: Lechia - Lech 0:0
2009/2010: Lech - Lechia 2:1 (Bosacki 27’-k, Peszko 79’ – Kożans 33’)
2010/2011: Lech - Lechia 2:0 (Peszko 52’, Rudnev 58’)
2010/2011: Lechia - Lech 2:1 (Traore 78’-k, 80’ – Ślusarski 35’)
2011/2012: Lechia - Lech 0:0
2011/2012: Lech - Lechia 2:1 (Ubiparip 43’, Możdżeń 86’ – Injac 64’-sam.)
2012/2013: Lechia - Lech 2:0 (Wiśniewski 33’ – Traore 89’)
2012/2013: Lech - Lechia 4:2 (Kamiński 4’, Wołąkiewicz 27’-k, Lovrencsics 33’, Ślusarski 90’ – Wiśniewski 71’, Duda 90’)
2013/2014: Lechia - Lech 1:4 (Deleu 24’ – Teodorczyk 35’, 83’, Lovrencsics 50’, Hamalainen 69’)