Przed nami 34. kolejka, ostatnia na zapleczu Ekstraklasy. O aktualnym jeszcze sezonie 1. ligi wiemy już niemal wszystko. Brakuje nam tylko ostatniego spadkowicza, którego poznamy dzisiaj. Zapraszamy do Multirelacji LIVE!

godz. 18.50

Kończymy już naszą Multirelację LIVE z ostatniej kolejki 1. ligi. Dzięki, że byliście z nami! Zapraszamy na kolejne relacje na żywo z zaplecza Ekstraklasy już w nowym sezonie!

godz. 18.44

Wszystko jest już jasne! 1. ligę opuszcza Stomil Olsztyn, który pokonał przewodzącego przed tą kolejką Górnika Łęczna, ale na nic się to zdało. Swój mecz zwyciężył bowiem GKS Tychy, a do tego zremisowała Chojniczanka. W rezultacie trójka wyżej wspomnianych zespołów zgromadziła po 41 punktów, a w tzw. "małej tabeli", najgorszy okazał się Stomil.

Potknięcie łęcznian wykorzystał GKS Bełchatów, który zakończył sezon na pozycji lidera.

Sprawdź końcową tabelę 1. ligi!

a

a

godz. 18.41

93. minuta - Marcin Wodecki strzałem z rzutu karnego przypieczętował utrzymanie dla GKS-u Tychy!

godz. 18.38

92. minuta - Gol w Olsztynie! W drugiej minucie doliczonego czasu gry Stomil strzelił gola. Piotr Głowacki kropnął sprzed pola karnego w samo okienko!

godz. 18.28

84. minuta - Po akcji rezerwowego Szczepana Koguta, piłkę do siatki Arki wpakował Vojtech Schulmeister. Termalica prowadzi już 4:2 i jest coraz bliżej zwycięstwa.

88. minuta - Kontaktowy gol dla Puszczy, już chyba na otarcie łez. Bezpośrednio z rzutu wolnego bramkarza zaskoczył Krzysztof Zaręba.

Kuriozalna sytuacja w Bełchatowie. Piłka w bramce GKS-u po spalonym, sędzia zaliczył bramkę, Poźniak był gotowy do wznowienia gry, ale sędzia nagle się rozmyślił i gola nie uznał. Nadal 4:0.

godz. 18.26

Powoli do końca zbliżają się mecze 34. kolejki. Stomil się stara, ale nie jest w stanie zaskoczyć Górnika. Prowadzenie utrzymują zespoły GKS-u Tychy i Floty. Na razie bez bramek w Chojnicach, gdzie remis urządza i Chojniczankę i Dolcan. Przypomnijmy, że największym przegranym aktualnie Stomil.

godz. 18.22

80. minuta - Świetne widowisko w Niecieczy. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Po raz drugi na prowadzenie wyszli właśnie podopieczni Piotra Mandrysza. Zrehabilitował się Dawid Sołdecki, który dzisiaj strzelił już samobója. Tym razem nie pomylił stron. Termalica - Arka 3:2.

godz. 18.16

73. minuta - Olimpia odrobiła straty z ROW-em i już prowadzi 2:1. Bramkę dającą 5. miejsce w tabeli zdobył rezerwowy Konrad Kaczmarek. Dodajmy, że trafienie bardzo ładne, bo piłkarz miejscowych stojąc tyłem do bramki uderzył z woleja i pokonał Antonina Bucka.

76. minuta - W marnym stylu żegnają się z zapleczem Ekstraklasy zawodnicy Puszczy Niepołomice, którzy stracili gola na 0:2 w meczu z Kolejarzem Stróże. Strzelcem Wojciech Trochim, który przejął długie zagranie, wpadł w pole karne i dał szans bramkarzowi.

godz. 18.14

69. minuta - Sebastian Olszar uspokoił wszystkich kibiców Floty, podwyższając na 2:0. Świnoujścianie mogą być już spokojnie o pozostanie w 1. lidze na kolejny sezon.

godz. 18.11

67. minuta - Nokautują Sandecję piłkarze z Bełchatowa! Wprowadzony kilka minut wcześniej Daniils Turkovs wykorzystał zagranie Mateusza Maka na pustą bramkę. 4:0 prowadzi GKS i w tej chwili jest liderem.

Ależ okazja Dolcanu! Przyjezdni mieli świetną okazję na zdobycie bramki bezpośrednio z rzutu wolnego, ale między słupkami świetną paradą bramkarską popisał się Karol Szymański.

godz. 18.07

62. minuta - Specjalista od pięknych bramek z dystansu, czyli Dariusz Pawlusiński, dopiął swego. Termalica prowadzi z Arką 2:1.

63. minuta - Już w następnej akcji odpowiedzieli arkowcy, a konkretnie Michał Szubert! Z prawej strony idealnie obsłużył kolegę Michał Rzuchowski. W Niecieczy remis 2:2.

godz. 18.05

61. minuta - Sławomir Duda doprowadził do wyrównania w wyjazdowym meczu z Wisłą Płock! Jeden punkt w obecnej sytuacji oznacza 8. miejsce dla katowiczan na koniec sezonu.

godz. 18.04

58. minuta - Stomil wyszedł na drugą połowę jak natchniony. Olsztynianie przejęli inicjatywę i nękają obronę Górnika ciągłymi atakami.

godz. 17.59

53. minuta - Nie ma bramki w Olsztynie! Grzegorz Lech po raz trzeci w tym sezonie nie wykorzystał jedenastki - obronił pewnie Paweł Socha! Stomil coraz bliżej degradacji.

Po chwili huknął potężnie z dystansu Patryk Kun, ale znowu na posterunku Socha. Nie mają dzisiaj szczęścia olsztynianie.

godz. 17.57

51. minuta - Po raz kolejny Michał Mak wpisał się na listę strzelców! GKS Bełchatów prowadzi z Sandecją 3:0.

Wyrównanie w Grudziądzu. Maciej Rogalski poradził sobie w polu karnym z Marcinem Grolikiem i z kilku metrów wpakował piłkę do siatki.

godz. 17.55

49. minuta - Gol gwiazdor tyskiego GKS-u - Denisa Popovicia i szał radości wśród rezerwowych! Podopieczni Żurka prowadzą z Miedzią 2:1!

W tej samej chwili Prusak powalił mijającego go w polu karnym Łukasik i tragedia gotowa. Czerwona kartka dla bramkarza i rzut karny.

godz. 17.53

48. minuta - Piękne uderzenie Arkadiusza Czarneckiego, które z najwyższych trudem wyciągnął Prusak! Po chwili okazji nie wykorzystał Janusz Bucholc. Stomil musi się sprężać, jeśli myśli o pozostaniu w 1. lidze.

godz. 17.50

Wznawiamy grę po przerwie.

godz. 17.37

Ależ były emocje! Głównie za sprawą GKS-u Tychy, który w ostatniej minucie pierwszej połowy strzelił gola, na razie na wagę utrzymania. Flota zgodnie z planem prowadzi z Okocimskim, a bramek nie doczekaliśmy się w Chojnicach.

godz. 17.32

45. minuta - Tradycji stało się zadość. We frajerski sposób bramkę straciła katowicka GieKSa. Gola do szatni strzelił Krzysztof Janus.

1:1 w Jaworznie! W doliczonym czasie pierwszej połowy zawodnicy Jana Żurka zdobyli niezwykle ważną bramkę! Z najbliższej odległości pokonał bramkarza Tomas Docekal. Stomil wraca na miejsce spadkowe!

godz. 17.30

43. minuta - Chyba w tym wypadku możemy mówić o niespodziance! Zdegradowany już Energetyk wyszedł na prowadzenie w Grudziądzu, gdzie rywalizuje z Olimpią (gol Michała Płonki). Podopieczni Dariusza Kubickiego muszą odrabiać straty.

godz. 17.28

41. minuta - Doczekaliśmy się pierwszego gola w Świnoujście! Flota prowadzi z Okocimskim po uderzeniu Piotra Kieruzela.

godz. 17.25

38. minuta - Na strzał z dystansu zdecydował się Wojciech Łobodziński, piłka została niefortunnie zablokowana przez Adriana Chomiuka, po czym dopadł do niej Patryk Szymański i strzelił w krótki róg. 1:0 dla Miedzi! W tym momencie GKS Tychy wędruje do strefy spadkowej!

godz. 17.22

Przed meczem w Bełchatowie pożegnano Macieja Wilusza, który jeszcze wczoraj grał z orłem na piersi z Litwą. W nowym sezonie obrońca będzie bronił barw Lecha Poznań.

Oprawa kibiców GKS-u Bełchatów
Oprawa kibiców GKS-u Bełchatów Ania Baranowska

godz. 17.16

30. minuta - Ależ gorąco pod bramką Dolcanu. Najpierw Andrzej Rybski, później Marek Gancarczyk próbowali stworzyć zagrożenie w polu karnym rywali, bezskutecznie.

godz. 17.14

28. minuta - Termalica wyrównuje stan rywalizacji z Arką! Ładne uderzenie z dystansu Emila Drozdowicza znalazło drogę do siatki gdynian.

Podwyższają prowadzenie gracze GKS-u Bełchatów! Na listę strzelców wpisał się niezawodny Michał Mak. Znakomitą asystą popisał się Adrian Basta. Nowosądeczanom trudno będzie ugrać choćby jeden punkt.

godz. 17.12

25. minuta - Siadło tempo gry w meczu Floty z Okocimskim. Przecież nie jest wcale tak gorąco. Termometry w Świnoujściu pokazują 17 stopni Celsjusza. Gospodarze kombinowali przed chwilą z rzutem wolnym, ale do Atletico Madryt jeszcze im trochę brakuje. Nie wyszło z tego żadne zagrożenie pod bramką Aleksandra Kozioła.

godz. 17.11

21. minuta - Tyszanie jak na razie zdecydowanie przeważają, jednakże poza strzałem Denisa Popovicia nie zagrozili bramce Aleksandra Ptaka.

godz. 17.08

18. minuta - Ni to strzał, ni dośrodkowanie Grzegorza Lecha i Stomil był bardzo bliski pokonania Sergiusza Prusaka! Akcję zamykał jeszcze Paweł Łukasik, któremu zabrakło centymetrów do sięgnięcia piłki.

godz. 17.04

15. minuta - Bełchatowianie zwieńczyli pierwszy kwadrans objęciem prowadzenia. Idealne dośrodkowanie w pole karne wykorzystał Paweł Baranowski. W tym momencie GKS wskoczył na 1. miejsce w tabeli. Jak odpowie Górnik Łęczna.

Szansa Chojniczanki! Gancarczyk z zaskoczenia oddał strzał zza pola karnego, ale w ostatniej chwili piłkę sprawował Humerski. Do niej dobiegł jednak Iwanicki, który chciał wycofać ją i zagrać do jednego ze swoich partnerów, ale w miejscu, gdzie posłał futbolówkę nikogo nie było.

godz. 16.57

10. minuta - Stomil zdaje się być przytłoczony. Górnicy uprawiają na murawie dominację totalną. Piłkarze Adama Łopatki próbują, ale nic póki co z tego nie wynika.

Z kolei w Jaworznie spokojna atmosfera. Akcję konstruuje GKS Tychy. Niewiele ciekawego wydarzyło się do tej pory również w Świnoujściu i Chojnicach.

godz. 16.52

6. minuta - Samobój w Niecieczy! Dawid Sołdecki, który dwa tygodnie temu zdobył dwie bramki w meczu z Miedzią Legnica, teraz wpakował piłkę do własnej siatki. Tym samym Arka prowadzi na wyjeździe z Termaliką.

godz. 16.48

2. minuta - Pierwsza bramka w 34. kolejce! Tomasz Chałas z Kolejarza wykorzystał brak reakcji obrońców Puszczy i płaskim uderzeniem pokonał Stępniowskiego. Źle zaczęło się to spotkanie dla niepołomiczan.

godz. 16.47

1. minuta - Mieliśmy małe opóźnienie, bo problemy mięśniowe miał Rafał Leszczyński, bramkarz Dolcanu. Przez moment sędziowie na innych stadionach się wstrzymali, ale po chwili zaczęliśmy.

godz. 16.43

Na wszystkich stadionach zawodnicy wrócili już na murawę po rozgrzewce, za moment sędziowie dadzą znak, do rozpoczęcia spotkań.

Pożegnanie Macieja Wilusza
Pożegnanie Macieja Wilusza Anna Baranowska

godz. 16.30

Serwis 90minut.pl w analizie przed 34. kolejką 1. ligi przedstawił procentowe szanse na utrzymanie zagrożonych drużyn. Przestawiają się następująco:

• Chojniczanka Chojnice - 96,0%
  • Flota Świnoujście - 94,4%
  • GKS Tychy - 66,0%
  • Stomil Olsztyn - 43,6%

godz. 16.10

Wystartowały nasze relacje na żywo z meczów ostatniej kolejki. Linki znajdziecie na samym dole.

godz. 15.50

Los beniaminka 1. ligi nie jest wcale łatwy. Z zespołów, które awansowały przed tym sezonem, najlepiej wypadła Wisła Płock (aktualnie 5. miejsce). Energetyk ROW Rybnik i Puszcza Niepołomice już zostały zdegradowane. Duże szanse na pozostanie na zapleczu Ekstraklasy ma jeszcze Chojniczanka Chojnice. Ekipa beniaminka utrzyma się, jeśli spełniony zostanie przynajmniej jeden z poniższych warunków:

• Chojniczanka nie przegra u siebie z Dolcanem
  • Flota przegra u siebie z Okocimskim
  • GKS Tychy lub Stomil nie wygrają swoich meczów

godz. 15.20

- Do końca wierzę w swój zespół. Na pewno się nie poddamy. Znamy swoją wartość i wiemy, że jakoś szczególnie nie odstajemy od reszty stawki. W sobotę na pewno nikt w klubie nie będzie „trząsł portkami” - zapowiada Adam Łopatko, trener Stomilu Olsztyn, cytowany przez stronę PZPN-u.

- Nie przegraliśmy ostatnich pięciu spotkań i to jest dobry prognostyk, ale inne drużyny też punktują. Na pewno w meczu z Górnikiem nie będziemy kalkulować. Wręcz przeciwnie - będziemy musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Plan jest taki, żeby od początku grać ofensywnie - dodaje Łopatko.

godz. 14.50

- Mamy potencjał, mamy dobrych zawodników, więc się utrzymamy się na 100% - mówi Ivica Żunić, piłkarz GKS-u Tychy. Zobaczcie wideo:

godz. 14.30

Nerwówki nie unikną kibice GKS-u Tychy. Zawodnicy Jana Żurka zmierzą się u siebie (w Jaworznie) z Miedzią Legnica i nawet jeśli wygrają, nie mogą być pewni utrzymania. Mimo, że obecnie znajdują się nad strefą spadkową.

Oto możliwe scenariusze dla tyskiego zespołu, które przedstawiła oficjalna strona klubu:

• GKS i Stomil remisują, Flota przegrywa - wszystkie drużyny mają po 39 punktów, Flota spada.
  • GKS i Stomil wygrywają, Chojniczanka remisuje, Kolejarz nie przegrywa - GKS, Stomil i Chojniczanka mają po 41 punktów, w "małej tabelce" Stomil jest najgorszy.
  • GKS i Stomil wygrywają, Chojniczanka remisuje, Kolejarz przegrywa - wszystkie drużyny mają po 41 punktów, w "małej tabelce" GKS jest najgorszy.
  • GKS i Stomil wygrywają, Chojniczanka nie remisuje, Kolejarz przegrywa - GKS, Stomil i Kolejarz mają po 41 punktów, w "małej tabelce" GKS jest najgorszy

Równie dobrze powyższe scenariusze mogą nie mieć żadnego znaczenia. Wystarczy, że tyszanie osiągną lepszy rezultat od Stomilu lub też wygrywając swoje spotkanie, skorzystają z potknięć Floty (porażka lub remis z Okocimskim) lub też Chojniczanki (porażka z Dolcanem).

godz. 13.40

Jako uzupełnienie znakomity materiał dotyczący Kolejarza:

Dzisiaj już wiemy, że stróżanie nie zdołali zatrzymać GKS-u Bełchatów. Ale i tak są pewni utrzymania w 1. lidze.

godz. 13.30

Bezpieczny jest już Kolejarz Stróże. Mimo tom piąty sezon na zapleczu Ekstraklasy nie był dla niego udany. Podopieczni Przemysława Cecherza źle zaczęli rundę wiosenną, ale lepiej ją zakończyli. W pierwszych trzech wiosennych spotkaniach uzbierali jedynie punkt i wylądowali w strefie spadkowej. Przełamanie nadeszło w 22. kolejce, kiedy to pokonali GKS Tychy 1:0. Po tym triumfie, Kolejarz przegrał trzy następne spotkania i zadomowił się w strefie spadkowej. Piłkarze ze Stróż otrząsnęli się i w kolejnych ośmiu meczach zdobyli aż 16 punktów, co pozwoliło im opuścić strefę spadkową. Co ciekawe, Kolejarz zakończył rundę jesienną na 12. miejscu i wszystko wskazuje na to, że sezon ukończy również blisko tej lokaty.

godz. 13.00

Zapowiedź ostatniej kolejki 1. ligi w materiale Orange sport:

godz. 12.45

godz. 12.30

Odpowiedzi na większość pytań, pierwszoligowi kibice poznali już wcześniej. Awans do Ekstraklasy wywalczyły Górnik Łęczna i GKS Bełchatów, a z 1. ligą żegnają się Okocimski KS Brzesko, Energetyk ROW Rybnik i Puszcza Niepołomice.

Ostatnia kolejka wyłoni czwartego spadkowicza, czyli 15. zespół w tabeli. Wszystkie zagrożone drużyny zagrają w sobotę jako gospodarze. W najlepszej sytuacji jest dwunasta obecnie Chojniczanka (40 pkt), która podejmie Dolcan Ząbki. Trzynasta Flota (39) zagra z pewnym spadku i zamykającym tabelę Okocimskim.

Czternaste i piętnaste miejsce z taką samą liczbą punktów zajmują GKS Tychy i Stomil (38). Tyszanie zmierzą się z Miedzią Legnica, natomiast olsztynianie podejmą lidera z Łęcznej. W zestawieniu GKS i Stomilu lepszy bilans bezpośrednich meczów ma śląski zespół.

a

Sprawdź aktualną tabelę 1. ligi!

Górnik (61 pkt) w meczu ze Stomilem zagra o mistrzostwo 1. ligi. Na jego potknięcie liczy wicelider GKS Bełchatów (60), który podejmie Sandecję Nowy Sącz.

Na razie znane są trzy zespoły, które zajmą miejsce spadkowiczów - Pogoń Siedlce z grupy wschodniej oraz Chrobry Głogów i Bytovia Bytów z grupy zachodniej drugiej ligi. Czwartym beniaminkiem będą Wigry Suwałki lub Siarka Tarnobrzeg.