Flota Świnoujście: Powtórzyć sukces sprzed roku

Kibice Floty liczą na udaną rundę
Kibice Floty liczą na udaną rundę Sebastian Stanek
Flota Świnoujście po rundzie jesiennej znajduje się tuż za plecami grupy bezpośrednio walczącej o awans. W klubie marzy się powtórzenie sukcesu sprzed roku, kiedy to do ostatnich kolejek zespół liczył się w walce o Ekstraklasę.

Transfery

W Świnoujściu w przerwie zimowej nie obyło się bez wietrzenia szatni, jednak przybyło również kilku doświadczonych oraz utalentowanych i perspektywicznych napastników. Zmiany jakie zaszły w kadrze Floty pozwalają mieć nadzieję na udaną rundę wiosenną.

Przybyli:
Ensar Arifović (Arka Gdynia) - Po półrocznej grze w Gdyni wrócił do Świnoujścia. Gra na pozycji napastnika, uważany jest za wzmocnienie w linii ataku i dodatkowej konkurencji na tą pozycje.

Paweł Bielecki (Energetyk Gryfino) - Mierzący 190 cm obrońca - przyszedł z Energetyka Gryfino. Wydaj się być graczem na zmiany, ale kto wie czy nie przekona do siebie trenera Krzysztofa Pawlaka.

Patryk Fryc (Partyzant Targowiska) - Wydaję się, że właśnie Patryk będzie pełnił funkcję młodzieżowca we Flocie. Jego ostatnim zespołem był Partyzant Targowiska. W sparingach pokazywał się z bardzo dobrej strony, więc śmiało można uznać go transfer za udany.

Weselin Marczew (Czerno More 1913 Warna) - Młody perspektywiczny napastnik. Zaliczył debiut w młodzieżowej kadrze Bułgarii.

Solom Bongwong Mawo (Gönyeli SK) - Kameruńczyk, który gra na pozycji pomocnika. Jest silny fizycznie. W sparingach pokazał się z niezłej strony i śmiało można stwierdzić, że będzie bił się o pierwszą jedenastkę.

Artur Melon (Tur Turek) - Znany z występów jeszcze w Wiśle Płock. Doświadczony bramkarz. O miejsce między słupkami będzie walczyć z Alanem Wesołowskim oraz Pawłem Waśkówem.

Wojciech Okińczyc (Zawisza Bydgoszcz) - Napastnik, który w dużej mierze przyczynił się do awansu Zawiszy do 1 ligi. Potem trochę zapomniany, nie dostawał szans w 1 lidze i jego losy potoczyły się tak, że zawitał nad morze. W sparingach udowodnił, że warto na niego stawiać i pewnym jest to, że będzie występować i grać dla Floty.

Koba Szalamberidze (Spartaki Cchinwali) - Jeden z lepszych transferów w tym okienku dla Floty. Szybki, perspektywiczny pomocnik. Pamiętamy go głównie z występów dla Odry Wodzisław, gdzie rozgrywał całkiem niezłe mecze.

Sebastian Zalepa (Tur Turek) - Najwyższy z nabytków bo mierzący aż 194 cm. Gra na pozycji obrońcy. Wydaje się, że będzie walczyć o pierwszą jedenastkę, ale wszystko zweryfikuje jego forma na treningach.

Odeszli:
Łukasz Mickiewicz, Jacek Paczkowski, Paweł Pisarenko, Przemysław Rygielski, Kamil Stachyra, Piotr Tomasik, Łukasz Uszalewski

Obozy i sparingi

Wyspiarze zimą postanowili na obóz przygotowawczy wybrać się do Wisły. Podczas obozu piłkarze z nad morza rozegrali cztery spotkania kontrolne. Ze Świnoujścia wyruszyło także kilku testowanych graczy przez trenera Krzysztofa Pawlaka, m.in. Fryc czy Solomon Bongwong Mawo oraz młodzi wychowankowie Floty - Kwiatkowski oraz Paczuk.
Podczas obozu w Wiśle Flota rozegrała cztery sparingi

Flota - Sandecja 2-3 (0-2) - Pierwszy mecz kontrolny na obozie piłkarze ze Świnoujścia rozegrali w Bielsku-Białej z pierwszoligową Sandecją Nowy Sącz. Mecz dla Floty przegrany, ale w sparingach to nie jest najważniejsze, liczy się postawa zawodników testowanych oraz nabieranie zgrania w zespole. Mecz był toczony w trudnych warunkach atmosferycznych, a murawa była pokryta śniegiem. W pierwszej części gry to Sandecja narzuciła swój styl gry i zdobywając dwa gole po błędach Wyspiarzy wyszli na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem. Druga połowa była już bardziej wyrównana, a momentami cisnęła Flota która udokumentowała swoją przewagę golem w 60 minucie autorstwa Nnamaniego. Drugi gol padł po ładnym podaniu Ostalczyka do Chyły który uderzył piłkę która musnęła słupek i wpadła do bramki Sandecji. W meczu nie widzieliśmy więcej goli i spotkanie zakończyło się jednobramkowym zwycięstwem Sandecji.

Flota - Czarni-Góral Żywiec 3-1 (1-1) - Drugi sparing podopieczni Krzysztofa Pawlaka rozegrali w Cieszynie z IV ligowymi Czarnymi - Góral Żywiec. W barwach Floty wystąpił nowo testowany gracz - 27 letni Koba Szalamberidze. Mecz był rozgrywany pod dyktando Floty, która pierwszą swoją bramkę zdobyła w 15. minucie, kiedy Marczew dośrodkował futbolówkę, która następnie została wycofana na 12 metr, gdzie czyhał Solomon i nie dając szans golkiperowi Czarnych otworzył wynik tego spotkania. Druga bramka dla Floty padła po ładnym podaniu Arifovicia na głowę Śpiączki, który zdobył drugiego gola dla Floty. Trzecia bramka to świetny rajd Koby Szalamberidze który wyłożył piłkę do Daniela Chyły, a ten ustalił wynik tego spotkania. Trzeba dodać także, że w ostatnim kwadransie gry trener Pawlak dał zagrać swoim wychowankom.

Flota - Ruch Radzionków 2-0 (2-0) - Trzeci mecz sparingowy Wyspiarze rozegrali na boisku bocznym stadionu Śląskiego w Chorzowie, a rywalem był Ruch Radzionków.Pierwsze bardzo poważne zagrożenie pod bramką Ruchu miało miejsce w 23 minucie kiedy to Szalamberidze dośrodkowywał piłkę z rzutu rożnego, pod bramką Ruchy powstało zamieszanie, do piłki dopadł na 16 metrze Niewiada i strzałem przy słupku zdobył pierwszego gola dla swojego zespołu.Przed końcem pierwszej połowy Bodziony świetnie dograł piłkę do Szalamberidze który ustalił wynik tego meczu - musimy przyznać, że 27 letni Gruzin wyrasta na czołową postać we Flocie. Flota miała jeszcze kilka dogodnych sytuacji, m.in. strzał Arifovicia w poprzeczkę. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla Wyspiarzy.

Zagłębie Sosnowiec - Flota 1-4 (0-1) - Ostatnim sparingpartnerem Floty podczas obozu było drugoligowe Zagłębie Sosnowiec. Mecz został rozegrany w Sosnowcu przy ładnej słonecznej pogodzie. Mecz otworzył Ostalczyk po podaniu Bodzionego. Drugi gol to także popisowe podanie Bodzionego tym razem do Mawo który pod bramkarzem umieścił po raz drugi piłkę w siatce Zagłębia. Trzecia bramka także należała do Mawo który świetnie został obsłużony podaniem od Arifovicia i z 5 metra wpakował po raz trzeci piłkę do siatki sosnowiczan. Czwarty gol to asysta Kieruzla który dograł piłkę do Chyły i ten zamknął worek z bramkami Wyspiarzy. Honorowego gola zdobył Jankowski.

Poza obozem w Wiśle piłkarze „Wyspiarzy” w przeciągu prawie półtorej miesiąca zagrali u siebie 12 sparingów, nie przegrywając ani jednego i notując trzy remisy po 0:0. Statystyka 8-3-0 nie powinna w sumie dziwić, ponieważ podopieczni Krzysztofa Pawlaka tylko raz musieli stawiać czoła drużynie występującej wyżej niż w trzeciej lidze (Chojniczanka Chojnice).

Świnoujścianie zdobyli ponad 27 bramek, tracąc tylko 5 goli. Sprowadzeni w tej przerwie zawodnicy pięciokrotnie wpisali się na listę strzelców, z czego najwięcej sprowadzony z Zawiszy Bydgoszcz napastnik Wojciech Okińczyc (x3). Po razie swój sukces celebrowali Gruzin Koba Szalamberidze i Bułgar Weselin Marczew.

Bramkarze tego zachodniopomorskiego klubu siedmiokrotnie zachowali czyste konto. Najwięcej, bo dwukrotnie, wyciągał futbolówkę z siatki w jednym spotkaniu Paweł Waśków - z Gryfem Orlex Wejherowo. Dodatkowo dziesięć dni wcześniej przepuścił strzał Kamila Bieńka z Chemika Police. Artur Melon zaś musiał uznać wyższość kolejno Macieja Ropiejki (Kotwica Kołobrzeg) i Michała Mendelskiego (Steinpol Ilanka Rzepin). Tu trzeba przyznać wyższość Alana Wesołowskiego, który w siedmiu starciach ani razu nie był „na minusie”. I to właśnie on ma największą szansę wybiec w nadchodzącej pierwszoligowej rywalizacji z Bogdanką Łęczna.

Flociarze tylko w dwóch przypadkach tracili pierwsi bramkę – z Kotwicą Kołobrzeg oraz Ilanką Rzepin, ale i tak na koniec wysoko tryumfowali.

Dwóch testowanych w Świnoujściu ostatecznie nie podpisało kontraktu z klubem. Mowa tu o Patryku Cierniewskim i Pawle Wojciechowskim. Ten pierwszy pokonał nawet golkipera Gwardii Koszalin. Z kolei Wojciechowski po opuszczeniu Floty związał się z Lechią Zielona Góra.