Piłka nożna: Warta Poznań wygrała sparing z Wisłą Płock, zwycięstwa wielkopolskich drużyn w III lidze, Sokół Kleczew wiceliderem

Radosław Patroniak
Piłkarze Warty Poznań ograli w sobotnim sparingu drużynę z ekstraklasy
Piłkarze Warty Poznań ograli w sobotnim sparingu drużynę z ekstraklasy Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
Warta Poznań, której mecz 14. Kolejki Fortuna 1 Ligi został przełożony na 24 października, w sobotę rozegrała w Grodzisku Wielkopolskim spotkanie towarzyskie z występującą w Lotto Ekstraklasie Wisłą Płock przebywającą tam na krótkim zgrupowaniu. Warta, beniaminek Fortuna 1 Ligi, wygrała 3:1 (1:1). Oczywiście do wyniku meczu towarzyskiego nie można przykładać zbyt dużej wagi, ale wygrana z pewnością podbuduje jeszcze drużynę trenera Petra Nemeca, przed spotkaniami o ligowe punkty.

Był to interesujący mecz. Jak wspomniałem, z wyniku sparingu trudno wyciągać daleko idące wnioski, ale Warta zagrała naprawdę dobrze z przeciwnikiem, którego piłkarze starali się z jak najlepszej strony pokazać nowemu szkoleniowcowi. Płocczanie niemal przez całe spotkanie mieli optyczna przewagę, ale poznaniacy zagrali bardzo poprawnie w defensywie i skutecznie. Prowadzenie dla podopiecznych trenera Petra Nemeca uzyskał w 25 minucie po błędzie bramkarza Wisły, Michał Grobelny. Wyrównał osiem minut później z rzutu karnego Oskar Zawada, ale po przerwie szalę zwycięstwa przechylili na swoją korzyść piłkarze Warty. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Niklas Zulciak, który pokonywał bramkarza rywali bardzo ładnymi uderzeniami zza linii pola karnego. Najpierw (65 min.) umieścił piłkę w siatce precyzyjnym, płaskim strzałem tuż przy słupku, później (71 min.) pięknym strzałem w samo okienko bramki płocczan.

Trener Pert Nemec dał w sobotę szansę zawodnikom, którzy mniej grają w spotkaniach ligowych. Po części wymuszone to zostało faktem, że niektórzy podstawowi piłkarze Warty narzekają na drobne urazy i trzeba ich było oszczędzać przed znacznie ważniejszymi pojedynkami o punkty.

Na koniec przypomnijmy, że w następnym spotkaniu ligowym Warta, w ramach 15.kolejki rozgrywek Fortuna I ligi w niedzielę 21 października podejmować będzie przed własną widownią na stadionie przy ulicy Droga Dębińska drużynę Chrobrego Głogów. Początek meczu o godzinie 14. Piłkarze Warty liczą na doping kibiców, których zachęcamy do nabywania biletów w przedsprzedaży, która od czwartku prowadzona będzie w budynku klubowym. W przedsprzedaży bilet kosztuje 10 złotych (normalny) oraz 5 złotych (ulgowy). W dniu meczu bilety są o pięć złotych droższe.

W grupie II piłkarskiej trzeciej ligi za nami niepełna 11. kolejka rozgrywek sezonu 2018/2019. Liderem pozostał beniaminek Radunia Stężyca, ale podkreślić należy, że dobrze spisuje się większość zespołów z Wielkopolski. Po szóstym zwycięstwie z rzędu na drugie miejsce awansował Sokół Kleczew, który traci do Raduni trzy punkty, podobnie jak trzeci w tabeli Mieszko Gniezno oraz czwarty KKS 1925 Kalisz. Zgodnie z terminarzem rozegrano siedem spotkań. Derby Wielkopolski Lech II Poznań – Górnik Konin oraz mecz KP Starogard Gdański – Wda Świecie zostały przełożone.

Lider tabeli ze Stężycy do przerwy przegrywał w Koszalinie w spotkaniu beniaminków z Bałtykiem 0:2, ale po przerwie goście zdobyli pięć bramek, wygrali ósmy mecz w rozgrywkach i pozostali na czele tabeli z przewagą trzech punktów nad Sokołem Kleczew.

Piłkarze Sokola kontynuują zwycięska passę. Tym razem w jednym z ciekawszych spotkań kolejki kluczewianie wygrali przed własną widownią z nieobliczalnym Świtem Skolwin 1:0 (0:0). Bramkę na wagę trzech punktów zdobył dla kleczewian 10. minut przed końcem Jakub Antosik.

Po krótkim kryzysie już na dobre na zwycięskie tory powróciła drużyna Mieszka Gniezno, która w bardzo dobrym stylu u siebie pewnie pokonała mająca drugoligowe aspiracje Kotwicę Kołobrzeg 5:2 (4:1). Podopieczni trenera Mariusza Bekasa już po pierwszej akcji objęli prowadzenie po samobójczej bramce Daniela Kusztana, a losy meczu rozstrzygnęli praktycznie w pierwszej połowie, po której prowadzili 4:1. Czwartą bramkę dla gnieźnian zdobył, wykorzystując rzut karny Tomasz Bzdęga, który z 11 golami na koncie jest liderem klasyfikacji strzelców grupy II. Dla gości drugiego gola zdobył były piłkarz Warty Poznań Michał Przybyła.

Najwięcej bramek, aż dziewięć, zobaczyli w sobotę kibice w Kaliszu. Sześć z niich zdobyli gospodarze, zespół KKS 1025 Kalisz, który zwyciężył Wierzycę Pelplin 6:3 (4:1). Przyjezdni przegrywali już 1:5 i dopiero w końcówce zdołali zmniejszyć rozmiary porażki. Podopieczni trenera Piotra Morawskiego, podobnie jak Sokół Kleczew, zanotowali szóste kolejne zwycięstwo w rozgrywkach.

Zwracają uwagę pierwsza w sezonie wygrana outsidera tabeli Pogoni II Szczecin oraz bardzo dobra skuteczność piłkarzy. Tylko w sobotę w pięciu meczach strzelono 28 bramek.

11. kolejka trzeciej ligi – grupa II
Sokół Kleczew – Świt Skolwin 1:0 (0:0). Bramka: 1:0 Jakub Antosik (80)
Bałtyk Koszalin – Radunia Stężyca 2:5 (2:0). Bramki: 1:0 Paweł Łysiak (38), 2:0 Kamil Lichmański (43), 2:1 Dawid Klawikowski (61.karny), 2:2 Klawikowski (69.karny), 2:3 Piotr Karasiński (78), 2:4 Andrzej Kaszuba (88), 2:5 Rafał Jankowski (90+2)
Mieszko Gniezno – Kotwica Kołobrzeg 5:2 (4:1). Bramki: 1:0 Daniel Kusztan (1.samobójcza), 2:0 Krzysztof Wolkiewicz (13), 2:1 Dawid Wolny (31), 3:1 Wolkiewicz (36), 4:1 Tomasz Bzdęga (38.karny), 4:2 Michał Przybyłą (59), 5:2 Marcin Trojanowski (81)
Gwardia Koszalin – Pogoń II Szczecin 1:3 (0:3). Bramki: 0:1 Dawid Błanik (24), 0:2 Iker Guarrotxena (25), 0:3 Oskar Kalenik (43(, 1:3 Dominik Drzewiecki (83.karny)
KKS 1925 Kalisz – Wierzyca Pelplin 6:3 (4:1). Bramki: 1:0 Marcin Radzewicz (11), 2:0 Hubert Antkowiak (28), 2:1 Daniel Stawiński (31), 3:1 Mateusz Żebrowski (38), 4:1 Antkowiak (44), 5:1 Żebrowski (49),6:1 Robert Tunkiewicz (64.karny), 6:2 Bartłomiej Danowski (72), 6:3… (90+2)
Polonia Środa Wielkopolska – Chemik Bydgoszcz (15)

Warta Poznań – Wisła Płock 3:1 (1:1)
Bramki: 1:0 Michał Grobelny (25), 1:1 Oskar Zawada (33.karny), 2:1 Niklas Zulciak (65), 3:1 Zulciak (71).
Warta: T. Laskowski (50.Wojnowski, 55. Lis) - Kiełb, (46. Fadecki), Wypych, Onsorge, Jasiński - Kalupa, Grobelny (46.Cierrpla), Fiedosewicz, Zulciak, Sanocki – Spławski