MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Polscy sędziowie VAR błysnęli. Wpłynęli na zmianę wyniki w meczu Węgry - Szwajcaria, naprawiając błąd liniowych

Jacek Czaplewski
Radość Szwajcarii z gola na 1:0
Radość Szwajcarii z gola na 1:0 PAP/EPA
Pierwsza dobra decyzja polskich sędziów na Euro 2024. Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski obsługujący system VAR podczas meczu Węgry - Szwajcaria w grupie B naprawili błędną interpretację jednego z asystentów, przez którą arbiter główny nie uznał gola. Po analizie wychwycono błąd i dzięki temu to Szwajcaria od 13 minuty mogła cieszyć się z prowadzenia 1:0, a Kwadwo Duah debiutanckiej bramki na turnieju.

Mecz Węgry - Szwajcaria: brawo polscy sędziowie!

Chodziło o akcję z 12 minuty. Po ładnym podaniu Michela Aebischera wspomniany Duah uciekł ostatniemu obrońcy i z okolicy jedenastego metra trafił do siatki. Jego radość zmącił gwizdek sędziego. Słoweniec Slavko Vincić zasugerował się bowiem opinią jednego ze swoich rodaków z chorągiewką przy linii bocznej, według którego atakujący "palił" akcję".

Na szczęście dostępni byli sędziowie VAR, tak jak i na wszystkich meczach. Polski duet Kwiatkowski - Frankowski odtworzył akcję na powtórkach, po czym orzekł: ofsajdu nie było, gol dla Szwajcarii prawidłowy. Taki komunikat otrzymał Vincić i po chwili wskazał na środek boiska ku radości Szwajcarów.

Niemcom anulowano karnego w meczu ze Szkocją. Pierwsza interwencja VAR na Euro

Powód zmiany decyzji wyświetlono kibicom na telebimach. To nowość podczas Euro. Podobnie było wczoraj, kiedy Niemcom odwołano karnego, a później przyznano w innej akcji.

Szwajcarzy jeszcze przed przerwą podwyższyli na 2:0. W tej sytuacji VAR nie musiał jednak interweniować. W drugiej połowie obie drużyny dołożyły po golu, więc skończyło się rezultatem 3:1. W grupie A prowadzą dalej Niemcy.

Gol na 0:1 w meczu Węgry - Szwajcaria

Gol na 0:2 w meczu Węgry - Szwajcaria

Gol na 1:2 w meczu Węgry - Szwajcaria

Gol na 1:3 w meczu Węgry - Szwajcaria