Rosyjskie flagi na meczach Euro 2024. UEFA wzywa do stanowczych działań

Jacek Czaplewski
Opracowanie:
Rosyjskie flagi były w sektorze Serbów na meczu z Anglią
Rosyjskie flagi były w sektorze Serbów na meczu z Anglią IMAGO/Alexey Filippov/Imago Sport and News/East News
W obliczu obecności rosyjskich flag na trybunach podczas meczów Euro 2024, UEFA zdecydowanie apeluje do niemieckich organizatorów o podjęcie bardziej zdecydowanych kroków w celu ich eliminacji, zwłaszcza podczas meczów z udziałem reprezentacji Ukrainy. Ta sytuacja stawia pod znakiem zapytania nie tylko bezpieczeństwo zawodów, ale także polityczne i społeczne aspekty obecności symboli narodowych na międzynarodowych arenach sportowych - twierdzi europejska federacja.

UEFA kontra rosyjskie flagi na Euro 2024

UEFA nie pozostawia wątpliwości co do swojej postawy wobec widoczności rosyjskich flag na stadionach podczas Euro 2024. Organizacja podjęła już kroki, apelując do niemieckich organizatorów o zwiększenie czujności i rygorystyczne podejście do tej kwestii.

"UEFA nie chce, aby rosyjskie flagi szczególnie były widoczne w trakcie występu reprezentacji Ukrainy. Wobec tego skierowała do niemieckich organizatorów apel, aby służby ochroniarskie i stewardzi w bardziej rygorystyczny sposób i z większą uwagą podchodzili do tej kwestii. A jeśli już się takie przypadki zdarzą, mają próbować przechwycić i usunąć je z trybun."

Takie działania są odpowiedzią na obawy dotyczące bezpieczeństwa i politycznych napięć, które mogą wynikać z obecności rosyjskich symboli narodowych, zwłaszcza w kontekście konfliktu z Ukrainą.

Kontekst wykluczenia rosyjskich drużyn

Decyzja o apelowaniu o usunięcie rosyjskich flag nie pojawiła się bez kontekstu. Rosyjskie drużyny narodowe i klubowe zostały wykluczone z rozgrywek międzynarodowych przez UEFA wkrótce po rozpoczęciu konfliktu z Ukrainą. Mimo to, obywatele Rosji nadal mieli możliwość zakupu biletów na turniej.

"Rosyjskie drużyny narodowe i klubowe zostały wykluczone z rozgrywek międzynarodowych pod egidą UEFA w ciągu kilku dni od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji wojsk tego kraju na Ukrainę w lutym 2022 roku. Mimo to obywatele Rosji mogli ubiegać się o kupno biletów na Euro 2024."

Na stadionach ŁKS i Widzewa miały zagrać zespoły z Izraela. Kibice obu drużyn byli wściekli

To stwarza paradoksalną sytuację, gdzie mimo wykluczenia rosyjskich drużyn, ich obywatele i symboli narodowych wciąż mogą być obecni na stadionach, co rodzi kontrowersje i wymaga interwencji.

Reakcja na obecność rosyjskich flag na Euro 2024

Obecność rosyjskich flag była już zauważalna podczas pierwszych meczów turnieju, co spotkało się z negatywną reakcją ze strony UEFA. Niemieccy organizatorzy, mając na uwadze uniknięcie prowokacji, wskazywali wcześniej, że na stadionach mogą być wywieszane jedynie flagi drużyn biorących udział w rozgrywkach.

UEFA zagroziła również nałożeniem kar na krajowe federacje, jeśli kibice nie będą stosować się do regulaminów i próśb spikerów, co świadczy o determinacji w utrzymaniu porządku i szacunku na stadionach.

Wyzwanie dla organizatorów Euro 2024

Sytuacja z rosyjskimi flagami na ME 2024 stawia niemieckich organizatorów przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego przekazu politycznego podczas jednego z największych wydarzeń sportowych w Europie. Wymaga to nie tylko zdecydowanych działań, ale także współpracy międzynarodowej i zrozumienia wrażliwości związanych z obecnymi napięciami politycznymi.

W obliczu tych wyzwań, UEFA i organizatorzy muszą znaleźć równowagę między zapewnieniem otwartości sportu a koniecznością ochrony jego wartości i bezpieczeństwa uczestników. Jakie będą dalsze kroki w tej sprawie, pozostaje kluczowym pytaniem na dalszym etapie mistrzostw. PAP

Nienaganna stylówka Michała Probierza

Europa zachwycona elegancją Michała Probierza. Najlepsza sty...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24