MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Skrót meczu Turcja - Gruzja. Czy to był najlepszy mecz Euro 2024?

Bartosz Głąb
Turcja po świetnym meczu wygrała z Gruzją na Euro 2024.
Turcja po świetnym meczu wygrała z Gruzją na Euro 2024. Friedemann Vogel / PAP / EPA
To być może było najlepsze spotkanie Euro 2024. Akcja za akcję, cios za cios i ciągłe emocje - to obraz meczu Turcja - Gruzja. Ci drudzy po raz pierwszy w historii zagrali mecz na wielkim turnieju i pokazali, że wcale nie muszą być "chłopcem do bicia". Zobacz skrót fantastycznego meczu Turcja - Czechy.

Skrót meczu Turcja - Gruzja. Najlepsze spotkanie Euro 2024?

Mecz od pierwszych minut stał na bardzo wysokim poziomie i był rozgrywany na bardzo dużej intensywności. Turcy już w 10. minucie mogli objąć prowadzenie, ale Kaan Ayhan strzałem zza pola karnego - trafił tylko w słupek.

Weterani mistrzostw Europy znacznie skuteczniejsi byli w 25. minucie. Po zagraniu przed gruzińskie pole karne, do fantastycznego strzału z woleja złożył się Mert Müldür i zdobył jedną z najpiękniejszych bramek całego turnieju. Bramkarz rywali nie miał żadnych szans na interwencję.

Na odpowiedź debiutanta nie trzeba było długo czekać. W 32. minucie Giorgi Kochorashvili przebojowo ruszył prawą stroną boiska, minął rywala i wpadł w "szesnastkę", po czym dograł przed bramkę, gdzie znalazł się Georges Mikautadze, a ten precyzyjnym uderzeniem - doprowadził do remisu.

Po zmianie stron spotkanie było szalone. Trwała wymiana ciosów, ale skuteczniej zadawali je reprezentanci Turcji. W 65. minucie przepięknym strzałem z dystansu popisał się Arda Turan i Turcy znów prowadzili.

Gruzja rzuciła się do odrabiania strat. W końcówce postawiła wszystko na jedną kartę i zaatakowała całą drużyną. Efektem tego był kontratak w doliczonym czasie gry, po którym Kerem Aktürkoğlu wpakował piłkę do pustej bramki - ustalając wynik na 3:1.

Euro 2024. Grupa F: Turcja - Gruzja 3:1 (1:1)

• Bramki: 25', Mert Muldur, 65' Arda Guler, 90+7' Kerem Akturkoglu, - 32' Georges Mikautadze.
  • Żółte kartki: Abdulkerim Bardakci, Hakan Calhanoglu, - Solomon Kwirkwelia.
  • Sędzia: Facundo Tello (Argentyna).
  • Stadion: Signal Iduna Park (Dortmund)
  • Widzów: 59 127.

Turcja: Mert Gunok - Mert Muldur (85' Zeki Celik), Samet Akaydin, Abdulkerim Bardakci, Ferdi Kadioglu - Arda Guler (79' Yusuf Yazici), Kaan Ayhan (79' Merih Demiral), Orkun Kokcu, Hakan Calhanoglu (90+1' Salih Ozcan), Kenan Yildiz (85' Kerem Akturkoglu) - Baris Alper Yilmaz.

Gruzja: Giorgi Mamardaszwili - Otar Kakabadze, Solomon Kwirkwelia (85' Budu Ziwziwadze), Guram Kaszia, Lasza Dwali, Giorgi Citaiszwili (74' Luka Loczoszwili) - Giorgi Koczoraszwili, Anzor Mekwabiszwili (89' Sandro Altunaszwili), Giorgi Czakwetadze (74' Zuriko Dawitaszwili) - Georges Mikautadze, Chwicza Kwaracchelia.