1 2 połowa

2 dogrywka 1 połowap.

4 karne

• Bawarczycy się radują, a z naszej strony to już wszystko! Za uwagę dziękuje Kuba Seweryn, zapraszam na kolejne relacje na żywo w serwisie Ekstraklasa.net!

• Wielki pech Romelu Lukaku w ostatniej serii jedenastek sprawia, że Superpuchar Europy ostatecznie wędruje do Monachium. Cóż to był za mecz! Ile mieliśmy zwrotów akcji! Bayern Monachium po niesamowitym thrillerze wygrywa z Chelsea Londyn!!! Guardiola lepszy od Mourinho!

• Bayern Monachium wygrywa konkurs jedenastek 5:4 i zdobywa Superpuchar Europy!!!!

• MANUEL NEUER BRONI STRZAŁ LUKAKU!!!!

• Cech omal nie obronił uderzenia Shaqiriego, jednak piłka wtacza się do siatki!!!

• Ależ szczęście Cole'a! Piłka od słupka ostatecznie wpada do siatki! Niewiele zabrakło, ale jest remis!

• Ribery zdobywa gola na 4:3! Najlepszy piłkarz Europy potwierdza klasę!

• Lampard bardzo pewnie i 3:3!

• Kapitan Bayernu, Phillip Lahm wyprowadza swój zespół na prowadzenie!

• Oscar także trafia! 2:2!

• Toni Kroos ośmiesza Cecha! 2:1!

• David Luiz potężnym strzałem doprowadza do wyrównania!

• Pierwszy do piłki podchodzi Alaba i pewnie pokonuje Cecha! 1:0!

• Rozpoczynamy konkurs jedenastek!!!

• Niewiarygodny jest ten mecz! Gdy wyglądało, że Bayern zdominuje osłabioną Chelsea w dogrywce, gola zdobył Eden Hazard! Gdy londyńczyków od sukcesu dzieliło jedno wybicie piłki z pola karnego, do wyrównania doprowadził Martinez! Będą rzuty karne! Jest szansa dla Bayernu na srogi rewanż za porażkę rok temu w finale Ligi Mistrzów na Allianz Arenie!

• Koniec dogrywki!!! Będą rzuty karne!!!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLL! REMIIIIIIIIISS!!!! CO ZA MECZ!!! W zamieszaniu podbramkowym najlepiej odnalazł się Javi Martinez i pokonał Petra Cecha dosłownie w ostatniej sekundzie tego meczu!!!!

• Ostatnia minuta!

• Mandzukic uderza piłkę głową, a piłka 'po koźle' przelatuje ponad bramką!!!

• Jose Mourinho wściekły na kibiców Chelsea, którzy nie pomagają teraz swoim piłkarzom.

• Boateng zza pola karnego uderza potężnie, ale i ponad poprzeczką!

• Ribery uderza ze stojącej piłki technicznie i fantastycznie interweniuje Petr Cech!!! Przepięknie pofrunął do futbolówki golkiper Chelsea!

• Żółta kartka dla Mikela.

• Rzut wolny dla Bayernu. Piłka ustawiona 20 metrów przed bramką Cecha!

• Mandzukic przewrócił się w polu karnym, jednak arbiter nie wskazuje na wapno.

• Cech!!! Czeski bramkarz zatrzymuje teraz Gotze!

• Alaba z dystansu posyła piłkę daleko od 'świątyni' Petra Cecha.

• John Terry zmienia bohatera tego meczu, Edena Hazarda!

• Niesamowite!!!! Martinez zgrywa piłkę głową na piąty metr do Shaqiriego, ale Szwajcara uprzedza fenomenalnie Cahill!

• Bardzo szybko tracą futbolówkę londyńczycy.

• Trwa oblężenie bramki Chelsea! Czy grający w dziesiątkę podopieczni Mourinho wyjdą z tej bitwy z tarczą?

• Teraz czeski bramkarz fenomenalnie broni uderzenie głową Boatenga!!! Co za parada!

• Bardzo groźnie pod bramką Chelsea! Idealne dośrodkowanie trafia na głowę Mandzukicia, jednak strzał Chorwata kapitalnie broni Cech!

• Groźna akcja Bayernu, ale w najważniejszym momencie Mario Gotze zostaje zablokowany przez Lamparda!

• Zaczynamy ostatnie 15 minut tej konfrontacji!

• Mourinho z kolei 'rozdaje' wskazówki pojedynczym zawodnikom.

• Zmiana stron i za chwilę wznawiamy grę. Krótka narada w teamie Josepa Guardioli.

• Koniec pierwszej części dogrywki! Osłabiona Chelsea jest po niej zdecydowanie bliżej zdobycia Superpucharu Europy!

• Shaqiri teraz ośmieszył się swoją próbą uderzenia przewrotką.

• Uderzenie 'na wiwat' Boatenga wywołuje tylko okrzyk euforii ze strony sektora sympatyków Chelsea.

• Kolejny korner dla Bayernu po odbitym dośrodkowaniu Ribery'ego.

• Chelsea zamknięta przed własnym polem karnym.

• Strzał z dystansu jednego z graczy z Monachium zablokowany i tylko rzut rożny.

• Drużyna Guardioli teraz potwornie męczy się w ataku pozycyjnym.

• Błąd w defensywie Chelsea, Shaqiri strzela koślawo z kilkunastu metrów, ale broni Cech!

• Młody Belg już ogląda żółtą kartkę za faul na Kroosie.

• Płaską centrę Shaqiriego pewnie łapie Cech.

• Lukaku zmienia Torresa. Zmiana napastnika w Chelsea.

• Świetna szansa dla Bayernu, piłka dociera przed bramkę Chelsea do Ribery'ego, ale Francuz jej nie przyjmuje!

• Szybko reaguje Guardiola i zmiana w Bayernie! Shaqiri za Robbena.

• Szansa na kontrę dla graczy Mourinho! Gdyby zagranie Oscara okazało się celne, to Hazard wyszedłby sam na sam z Neuerem.

• GOOOOOOOOOOOOLLLLL! HAZARD! Indywidualna akcja Belga, zakończona celnym uderzeniem, przy którym Neuer popełnia błąd! Chelsea w osłabieniu wychodzi na prowadzenie!

• The Blues pod polem karnym Bayernu. Zespół Guardioli zdołał jednak wyjaśnić niebezpieczeństwo.

• Robben spróbował bezpośrednio uderzyć na bramkę, a piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką!

• Mandzukic faulowany na prawym skrzydle. Rzut wolny dla Bayernu.

• Zaczynamy dogrywkę!

• Przed dogrywką wszyscy zastanawiają się, czy grająca w dziesiątkę Chelsea będzie w stanie przeciwstawić się jeszcze Bayernowi. Co ciekawe, rok temu w finale Ligi Mistrzów także mieliśmy dogrywkę przy remisie 1:1. Wtedy gole zdobywali Muller i Drogba, a w dogrywce rzutu karnego nie wykorzystał Robben. Ostatecznie zwycięsko z tej bitwy po serii jedenastek wyszli The Blues. Jak będzie dzisiaj?

• Koniec regulaminowego czasu gry! Mamy remis 1:1, więc czeka nas dogrywka w meczu o Superpuchar Europy!

• Dobra interwencja Neuera poza polem karnym. Od autu londyńczycy.

• David Luiz uderza prosto w niemiecki szczelny mur.

• Trzy minuty doliczone do tych regulaminowych 90.

• Dante fauluje Torresa 25 metrów przed bramką Neuera. To jest szansa dla Lamparda!

• Żółta kartka dla Fernando Torresa. Ciężko jednak powiedzieć dokładnie, za co ją ogląda Hiszpan.

• Po zamieszaniu w polu karnym Chelsea piłka trafia na lewą nogę Ribery'ego! Francuz strzela bez zastanowienia płasko, ale również niecelnie!

• Chelsea mogła być w niebie po strzale Luiza, ale chwilę później podopieczni Mourinho znaleźli się w piekle po faul Ramiresa! Teraz o triumf będzie bardzo ciężko, bo w razie remisu obie ekipy czeka dogrywka!

• Od razu reaguje Mourinho, który za Schurrle wprowadza Mikela.

• Brutalny faul Ramiresa na Gotze i druga żółta kartka dla Brazylijczyka! Absolutnie zasłużona, bo równie dobrze można było pokazać bezpośrednią czerwoną! Chelsea w dziesiątkę!

• NEUER!!! David Luiz doszedł do idealnej sytuacji do uderzenia głową, ale jego uderzenie z kilku metrów kapitalnie broni niemiecki bramkarz!!!

• Żółta kartka dla Boatenga za sfaulowanie Brazylijczyka Oscara.

• Superpuchar UEFA. Bayern Monachium - Chelsea LondynSuperpuchar UEFA. Bayern Monachium - Chelsea Londyn

• Kroos strzela z kilkunastu metrów, a odbita od Luiza piłka wylatuje na rzut rożny.

• Bawarczycy świetnie rozegrali rzut wolny i piłka trafiła do dobrze ustawionego w polu karnym Mario Gotze! Były gracz BVB zupełnie się jednak pogubił i stracił futbolówkę!

• Dziesięć minut do końca regulaminowego czasu gry. Co ciekawe, Jose Mourinho jeszcze nie przeprowadził żadnej zmiany.

• Schurrle złapany na spalonym.

• Było blisko! Zgranie piłki głową przez Luiza, a Ivanovic, również głową, uderza w poprzeczkę bramki Bayernu!!!

• Ramires wywalczył rzut rożny dla ekipy Mourinho.

• Leży na boisku Javi Martinez, który został brzydko potraktowany przez Torresa. El Nino podkręcił kostkę swojemu rodakowi.

• Z 35-40 metrów na strzał zdecydował się Boateng. Piłka ląduje w rękach Cecha.

• Bardzo niecelny strzał z dystansu Toniego Kroosa.

• Posiadanie piłki: Bayern 62% - Chelsea 38%.

• Chwila spokoju w Pradze. Czyżby to była cisza przed burzą?

• Gotze wchodzi na plac gry w miejsce Mullera!

• Odpowiedź Bayernu! Tym razem w polu karnym to gracze Mourinho blokują Robbena.

• Chelsea przycisnęła! Zza pola karnego groźnie strzelał Oscar, jednak w ostatniej chwili został zablokowany.

• Długa piłka do Hazarda, jednak uderzenie Belga broni Neuer! Po chwili Niemiec łapie piłkę po strzale Ramiresa.

• Miał szansę do uderzenia z woleja Robben, ale nieco skiksował i piłka minęła bramkę Cecha.

• Alaba dobrze dograł w szesnastkę do Mullera, jednak Niemcowi piłkę spod nóg wygarnął Ashley Cole.

• Kartka dla Davida Luiza za bezpardonowy atak w walce o górną piłkę na Mandzukicia.

• Z rzutu rożnego w pole karne dośrodkowuje Ribery, jednak tam najwyżej wyskoczył David Luiz i wyjaśnił sytuację.

• Ramires zrewanżował się faulem taktycznym Ribery'emu i on także ogląda żółtą kartkę.

• Po koszmarnym błędzie Dante, Oscar przegrywa w idealnej sytuacji pojedynek z Neuerem!!! Dobitka z woleja Lamparda poszybowała ponad bramką!!!

• Koszmarne rozegranie tego stałego fragmentu gry. Piłka dla Bayernu.

• Schurrle trochę zbyt wysoko dośrodkował do Torresa, jednak będzie jeszcze rzut rożny dla The Blues po interwencji Boatenga.

• Celność podań: Bayern 84%, Chelsea 61%.

• Superpuchar UEFA. Bayern Monachium - Chelsea Londyn

• Kontratak Chelsea zmarnowany przez Schurrle, który baaardzo niecelnie zagrywał do uciekającego Ramiresa.

• Klubowi mistrzowie Europy w 100 procentach przejęli kontrolę nad tym, co się dzieje na murawie.

• Pierwsza zmiana w tym meczu! Guardiola ściąga z boiska Rafinhę, a w jego miejsce wpuszcza Javiego Martineza. Lahm wraca na pozycję prawego obrońcy.

• Świetnie wymyślili to Bawarczycy! Ribery zagrał na 10. metr do Robbena, a ten uderzył ponad poprzeczką! Zawodnicy Chelsea byli zaskoczeni!

• Rzut wolny dla Bayernu. Ribery już ustawił sobie piłkę z lewej strony na wysokości pola karnego.

• Ramires skutecznie zatrzymał Ribery'ego w pobliżu pola karnego. Bayern szybko odzyskuje jednak piłkę.

• Kibice Bayernu od początku meczu kapitalnie dopingują swój zespół. Tylko ich słychać na Eden Arenie.

• Fantastycznie zaczęła się ta druga połowa dla podopiecznych Guardioli, ale to tylko sprawia, że ten mecz będzie jeszcze ciekawszy!

• Luiz faulowany przez Mandzukicia w środku pola.

• Bayern idzie za ciosem. Ribery z woleja z linii pola karnego uderza obok bramki Cecha!!!

• GOOOOOOOOOOOLLLL! RIBERY!!! Pierwsza akcja Bayernu w drugiej połowie i mamy remis!!! Francuz uderza z 20 metrów nie do obrony dla nieco spóźnionego Cecha!

• Zaczynamy drugą część spotkania!

• Zespoły wychodzą wreszcie na murawę. Nie ma jeszcze żadnych zmian.

• Wracamy na murawę Eden Areny, choć jeszcze chwilkę musimy poczekać, bo piłkarze obu drużyn jeszcze nie wyszli na boisko.

• Bramka z początku spotkania Fernando Torresa, po kapitalnej zespołowej akcji Chelsea, na razie daje londyńczykom zasłużone prowadzenie. Bayern Guardioli ma ogromne problemy z przedostaniem się pod bramkę Cecha w ataku pozycyjnym, bo zespół Mourinho jest bardzo dobrze ustawiony w defensywie. Czy tak dalej będzie w drugiej połowie?

• Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Chelsea Londyn jest o jedną bramkę lepsza w meczu o Superpuchar Europy!

• Robben strzela z dystansu! Odbita piłka ląduje jednak w rękach Petra Cecha.

• David Luiz blokuje centrę Kroosa z prawego skrzydła. Lada chwila koniec pierwszej części meczu.

• Bayern stara się jeszcze skonstruować jakąś groźną akcję tuż przed przerwą. Na razie bez skutku.

• Faul Cahilla na Mullerze w walce o górną piłkę i żółta kartka dla reprezentanta Anglii.

• Oscar nieoczekiwanie znalazł w polu karnym rywala Davida Luiza. Brazylijczyk, na szczęście dla Bayernu, fatalnie się pogubił.

• Wreszcie jakaś szansa dla Bawarczyków. Robben minął Cole'a i kapitalnie uruchomił Mullera w polu karnym. Niemiec został w ostatniej chwili zablokowany i piłka trafiła tylko w boczną siatkę!

• Ribery dostał piłkę w pobliżu narożnika boiska, ale uderzył technicznie daleko od bramki Chelsea.

• Zupełnie nieudane dośrodkowanie Mullera kończy swoją drogę poza linią boczną. Aut dla londyńczyków.

• Jeszcze raz Schurrle z prawego skrzydła znalazł w polu karnym Fernando Torresa. Hiszpan obrócił się z piłką, zgubił pilnującego go Dante, jednak strzelił ponad poprzeczką!

• Bayern ciągle w posiadaniu piłki. Problem polega na tym, że dobrze ustawiona defensywa Chelsea nie pozwala na wiele Niemcom.

• Ribery w indywidualnej akcji! Francuz dobre ściął do środka, ale niecelnie uderzył z 16 metrów!

• Mandzukic na ofsajdzie.

• Bayern spróbował 'tiki-taki' w polu karnym Chelsea. Niemcy próbujący hiszpańskiej piłki? To nie mogło się dobrze skończyć.

• Na spalonym złapany Ivanovic.

• W odpowiedzi Hazard i Oscar pobawili się z obrońcami rywala w narożniku boiska. Zespół Jose Mourinho w posiadaniu futbolówki na połowie przeciwnika.

• Zupełnie nieudane rozegranie Robbena. Zespół Guardioli traci piłkę.

• Seria kilku fauli na murawie. Będzie okazja dla Bayernu po przewinieniu na Riberym. Do bramki około 35 metrów.

• Franck Ribery ogląda żółtą kartkę za powstrzymanie wychodzącego z kontrą Ramiresa.

• Ach, było blisko! Ribery rozegrał akcję dwójkową z Mandzukiciem, uderzył płasko i precyzyjnie zza pola karnego, jednak Petr Cech znakomitą paradą odbija piłkę na rzut rożny!!!

• Próbę z dystansu Mandzukicia blokuje Gary Cahill.

• Posiadanie piłki: 68%-32% na korzyść Bayernu. Niewiele jednak z tego wynika do tej pory.

• Kolejna kontra Chelsea! Oscar dostrzegł dobrze ustawionego po prawej stronie Torresa, a techniczny strzał Hiszpana powędrował ponad poprzeczką bramki Bayernu!

• Na Eden Arena słychać tylko śpiewy kibiców Bayernu. Fani The Blues nie mogą się przebić z własnym dopingiem.

• Lampard wrzuca piłkę z narożnika boiska w pole karne, gdzie łapie ją Manuel Neuer.

• Schurrle nieudanym dośrodkowaniem wywalczył rzut rożny dla Chelsea.

• Dośrodkowanie w pole karne Ribery'ego pewnie przecina głową Gary Cahill.

• Bayern ponownie w ataku pozycyjnym. Chelsea, jak to zazwyczaj bywa z drużynami Mourinho, ustawiona do gry z piorunującego kontrataku.

• Muller mógł wyjść sam na sam z Cechem, jednak źle opanował piłkę i ta padła łupem czeskiego bramkarza!

• Już odpowiedź Bayernu! Nieczysty strzał jednego z Bawarczyków pewnie broni Cech.

• GOOOOOOOOOOOOLLLL!!!! ALEŻ KAPITALNA AKCJA CHELSEA! Świetnie przewagę w ataku zrobił doskonałym dryblingiem Hazard, Belg zagrał na skrzydło do Schurrle, a były gracz Bayeru Leverkusen cudownie dograł na 11. metr do Torresa! El Nino fenomenalnie uderza z pierwszej piłki w boczną wewnętrzną siatkę bramki Neuera!!! Chelsea prowadzi z Bayernem 1:0!!!

• Znakomita szansa na kontratak dla Bayernu. Muller zagrywa w pole karne do niepilnowanego Ribery'ego, ale Francuz fatalnie kiksuje!!!

• Na uderzenie z dystansu zdecydował się Hazard, jednak futbolówka potoczyła się dość daleko od słupka bramki mistrzów Niemiec.

• Pressing The Blues na połowie rywala skuteczny i Neuer niecelnie zagrywa piłkę w stronę Alaby.

• Nieporozumienie między Robbenem a Riberym i od bramki rozpocznie Cech.

• Pierwsze poważne spięcie między Luizem a Mandzukiciem. Sędzia Eriksson musi interweniować i uspokoić oba 'koguty'.

• Pierwsze dośrodkowanie w pole karne w kierunku Mandzukicia, jednak Chorwat nie był w stanie czysto uderzyć piłki głową.

• Bayern w pierwszych minutach zdecydowanie przejmuje inicjatywę.

• Mandzukic do Mullera i zaczynamy! Bayern w posiadaniu piłki.

• Wszystko gotowe już do rozpoczęcia pojedynku. Za chwilę pierwszy gwizdek szwedzkiego sędziego, Jonasa Erikssona.

• Zawodnicy obu drużyn wychodzą już na murawę praskiego obiektu!

• Obecnie na stadionie Eden Arena w Pradze, gdzie na co dzień występuje miejscowa Slavia, trwa kolorowa ceremonia związana z dzisiejszym meczem.

• W poprzednim sezonie Superpuchar Europy zdobyła ekipa Atletico Madryt, która rozbiła w decydującym meczu londyńską Chelsea 4:1.

• Rezerwowi Chelsea: Schwarzer, Terry, Azpilicueta, Lukaku, Mata, Mikel, Essien. Dzisiaj w zespole The Blues na pewno nie zobaczymy takich zawodników, jak Ba, De Bruyne, Moses, Eto'o czy Willian.

• Ławka rezerwowych Bayernu: Starke, Van Buyten, Contento, Martinez, Shaqiri, Gotze, Pizarro. Kontuzjowani są Badstuber, Thiago oraz Schweinsteiger.

• Znamy wyjściowe składy obu drużyn! Obok je prezentujemy. Co ciekawe, w Bayernie rolę defensywnego pomocnika przejmie dzisiaj Philipp Lahm!

• Dzisiejsze starcie to będzie także kolejne spotkanie dwóch wielkich piłkarskich szkoleniowców - Jose Mourinho (Chelsea) oraz Josepa Guardioli (Bayern). Obaj panowie doskonale się znają z rywalizacji w lidze hiszpańskiej. W bezpośrednich pojedynkach sześciokrotnie wygrywał Guardiola, trzykrotnie Mourinho, a sześć razy padł remis. Co ciekawe, obaj obecność dzisiaj zawdzięczają innym trenerom, bo Ligę Mistrzów z Bayernem wygrywał Jupp Heynckesa, a Ligę Europejską kibice Chelsea zawdzięczają Rafie Benitezowi.

• Cytując Joannę Muchę: "Kto wybierał drużyny do tego meczu?" Otóż przypomnijmy, że w poprzednim sezonie Bayern zwyciężył w Lidze Mistrzów. W finale Bawarczycy pokonali Borussię Dortmund 2:1. Z kolei Chelsea może się pochwalić zdobyciem Ligi Europejskiej. The Blues okazali się lepsi w finale od Benfiki Lizbona (2:1).

• Witamy bardzo serdecznie na relacji na żywo z meczu o Superpuchar Europy, w którym Bayern Monachium zmierzy się z Chelsea Londyn!