Ghana

1

1 2 połowa

2 karne

• Na relację z finału i meczu o trzecie miejsce zapraszamy oczywiście do naszego serwisu. Na dzisiaj to wszystko. Dobranoc!

• Myślę, że Ci, którzy wybrali dzisiaj relację LIVE z Ekstraklasa.net się nie zawiedli. Były emocje, były kontuzję, były kartki, były kontrowersję i rzutu karne! A co najważniejsze jest historia! BURKINA FASO W FINALE! Zespół z 92. miejsca w rankingu FIFA zmierzy się z Nigerią!

• A więc po raz kolejny, o trzecie miejsce zagra Ghana z Mali. Rok temu lepsze było Mali. A w Johannesburgu będziemy mieli arcyciekawy pojedynek Nigerii z Burkina Faso.

• Co tutaj się działo. Ghana tonie we łzach, Ghana znowu zawiodła!

• Co za historia! Nakoulma i spółka w finale Pucharu Narodów Afryki!

• NIE MA BRAMKI! BURKINA FASO W FINALE! KARNEGO NIE STRZELIŁ ZAWODNIK GHANY!

• BANCE! ON NIE ZAWODZI!

• Rezerwowy Ghany nie trafia! Clottey obok bramki!

• Koulibaly nie trafia! Dauda broni!

• AFFUL! BRAMKA DLA GHANY!

• Henri Traore!! Rezerwowy strzela gola!

• ATSU! GOOL DLA GHANY!

• KONE! Bramka!

• Vorsah nie strzela pierwszego karnego! Przerażenie w jego oczach!

• Pierwsza strzela Ghana!

• Zaczynamy karne! Usiądźcie wygodnie w fotelach, tu mogą dziać się cuda!

• Wielki moment dla Burkina Faso - są o krok o wpisania się na karty historii! A Ghana po raz kolejny może "wyjść przed głównym daniem". Znowu może stracić okazje na złoto!

• Piłkarze już ustawiają się. Już czekają na rozpoczęcie tej nerwówki!

• On ustawi się raczej ostatni w kolejce do "jedenastek"...

• Ciekawe, co teraz czuje Asamoah Gyan. Pamiętajmy, że ostatni raz kiedy musiał strzelać karnego Ghana odpadła z MŚ w RPA!

• Koniec dogrywki! A zatem loteria! A zatem karne!

• Długie podanie do Bance. Ten znajduje sobie miejsce i strzela, ale po nogach wylatuje na rożny!

• Blisko tragedii dla Burkina Faso, błąd obrońcy, ale wyszły z tego Ogiery!

• GYAN! Mógł to rozstrzygnąć przed karnymi! Atsu mocno dośrodkowuje do Gyana, ten główkuje obok bramki!

• Zła decyzja sędziego. Pitroipa był faulowany w polu karnym. Nie dość, że powinien być karny dla Burkina Faso, to jeszcze Pitroipa nie powinien być ukarany. Bardzo zła decyzja sędziego.

• Kartka za symulowanie dla Pitroipy! A dla niego to jest druga żółta kartka! Czerwona!

• Koulibaly! Strzał wewnętrzną częścią stopy i interwencja Daudy!

• Szalony mecz. Długie podanie do Gyana, ale łapie Diakite.

• Ale emocję! Ale walka Burkina Faso, co tutaj się dzieje! Bardzo dobry mecz. Oby taki był finał!

• Bance najpierw strzelił, ale wybił Diakite i był rożny. Potem dośrodkowanie, zgranie do Bance, ten znowu uderza, ale dosłownie z linii końcowej wybija Afful.

• Cóż za okazja! Afful wybija piłkę z linii bramkowej!

• Paul Put wciąż nie robi zmian. Jedyną jaką zrobił, to ta z końca regulaminowego czasu gry, kiedy musiał ją zrobić.

• Leży na murawie kolejny Ghańczyk. Tym razem to Gyan.

• Jest ciekawie! Burkina Faso nie odpuszcza, jakby nie chciała tych karnych!

• Pitroipa do Bance, który ma trochę miejsca. Nie ułożył sobie jednak dobrze tej piłki i huknął nad poprzeczką.

• Długie podanie do Gyana. Zawodnik przyjmuje piłkę ręką.

• Kabore z rożnego. Wybijają Ghańczycy.

• Cały czas walczą jedni i drudzy, a na dodatek Burkina Faso jest bliżej! To jest sensacja!

• I już zaczynamy drugą część!

• Koniec pierwszej połowy dogrywki.

• Przepychał się "Prezes", za wysoko podniósł nogę, dzięki czemu przelobował bramkarza i trafił do siatki.

• NIEUZNANY GOL NAKOULMY! Piłkarz Górnika strzelił gola, ale sędzia go nie uznał, bo Prezes faulował.

• Ghana - dośrodkowanie, strącenie piłki głową, ale futbolówka toczy się za boisko.

• Zmiana. Strzelec bramki Wakaso schodzi, za niego Clottey.

• Bance przed szansą! Mógł być bohaterem! Nie trafił, ponad bramką!

• Strzału próbuje Atsu, ale prosto w Koulibaly'ego.

• Przerzuty z jednej i strony. Kwadwo Asamoah "na ślepo" dośrodkowuje, ale nic z tego nie wynika.

• Główka Kone z 6 metrów! Nie trafia!

• Przedziera się Bance i wywalczył rzut rożny. Odnoszę wrażenie, że ma trochę "drewniany drybling".

• Kontra dla Burkina Faso, ale straciła prędkość i powoli się rozregulowała. Ghana przejmuje.

• Podanie do Nakoulmy. Piłkarz Górnika dośrodkowuje z ostrego kąta, ale Dauda wyłapuje piłkę.

• Najszybsze na boisku są w tej chwili ćmy, które unoszą się nad stadionem i murawą.

• Okazja dla Ghany! Afful z ostrego kąta mocno uderzył, ale parada Diakite!

• Atakuje Burkina Faso, oni wyglądają na świeższych, ale zmęczenie daje o sobie znać. Przewracają się, a o rajdach nie ma już mowy.

• Gyan pada w polu karnym. Tam nie było absolutnie karnego. Słuszna decyzja arbitra.

• Atak Burkina Faso. Kabore niecelnie. Przejmuje Ghana.

• Wściekły atak Ghany. Faulowany Kabore.

• Poszli!

• Modły obydwu zespołów i zaraz zaczynamy.

• Dla Burkina Faso to już druga dogrywka w tym turnieju. Wcześniej, w ćwierćfinale w dogrywce wyeliminowali Togo.

• Wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie, kto zagra w finale w Johannesburgu z Nigerią. Burkina Faso czy Ghana?

• Widać już zmęczenie po zawodnikach. To fatalne boisko jest bardzo obciążające fizycznie dla mięśni. Co zresztą widać, bo już dwóch piłkarzy zostało zniesionych na noszach.

• Koniec! Będzie dogrywka!

• Nic z tego. Fatalnie wykonany stały fragment gry.

• Wszystko wskazuje na to, że chyba będzie dogrywka. Jeszcze okazja dla Ghany - kolejny wolny.

• Zmiana za Koffiego, który zniesiony został na noszach. Za niego Traore, ale nie Razack, tylko Henri.

• Trzy minuty doliczone do tego meczu.

• Ale na murawie leży jeszcze Koffi. Będzie potrzebna pomoc medyczna.

• Jeszcze wolny dla Ghany. Faulowany Atsu.

• Długie podanie na Nakoulme, ale gracz Górnika nie zdążył przed Daudą do tej piłki.

• Trzech Burkińczyków na dwóch obrońców Ghany, ale źle to rozegrali piłkarze z kraju Nakoulmy. Zmarnowali dobrą okazję.

• Inicjatywa po stronie Ghany. Kolejne ataki i rajdy Atsu pędzą na bramkę Diakite.

• Ale wymiana strzałów Ghany! Najpierw Atsu, broni Diakite, ale odbija przed siebie. Przejmują zawodnicy Czarnych Gwiazd, próbują jeszcze paru strzałów, ale albo broni Diakite albo obrońcy. Super wymiana!

• Więcej charyzmy i energii wykazują teraz zawodnicy Burkina Faso. Częściej atakują, chcą to rozstrzygnąć przed dogrywką! Ale Ghana się nie daje.

• Piękny kawałek futbolu Burkina Faso. Pitroipa z pierwszej piłki wymienili z Nakoulmą parę podań, była i piętka, przesunęli się w pole karne i wtedy zawodnik z Zabrza oddał o jedno podanie za dużo.

• Asante walecznie wdaje się w spór o piłkę z wielkim Kone. Naturalnie przegrywa.

• Zapomnieliśmy wcześniej uwzględnić wcześniej w protokole kartki za Boatenga.

• Pitroipa przy linii końcowej, próbuje kiwać Vorsaha, ale ten się nie daje.

• Za kopnięcie Gyana tylko żółta kartka dla Koulibaly'ego. Jak na tak chamskie kopnięcie - mało.

• A teraz Gyan! Uderza z główki, ale obok bramki! Następnie zawodnik Burkina Faso kopie Gyana. Za to powinien być ukarany.

• Kolejna indywidualna akcja Atsu! Wbiega w pole karne, jest wybijany z równowagi, kładzie się, ale gwizdka nie ma!

• Kabore z rzutu wolnego. Udało się zgrać tą piłkę do zawodników w polu karnym, ale poradzili sobie Ghańczycy.

• Koffi przejmuje piłkę, podgonił trochę do przodu, zagrał do Bance długą piłkę, ten przejął, ale potem był faulowany.

• BANCE! Mocne uderzenie przelatuje obok bramki!

• Wolny dla Burkina Faso. Chyba będzie próba strzału.

• Zdenerwowany Kone obwinia za to bramkarza. Ostra wymiana zdań między Kone a Diakite.

• Afful miękko w pole karne, piłka spokojnie mija wszystkich, nikt nie zareagował! A był tam gdzieś Gyan.

• Zagranie ręką Pitroipy i kartka. Pomagał sobie przy przyjęciu.

• Ładne odegranie bez przyjęcia Bance do Pitroipy. Zawodnik Rennes strzela, ale niecelnie.

• Kung-fu move ze strony Nakoulmy. Wyskokiem utrzymuje piłkę w grze, odgrywa do kolegi z zespołu, który jeszcze raz oddaje mu piłkę, kiedy ten wybiega na pozycję i w ostatnim momencie zabierają mu ją defensorzy Ghany.

• Boateng traci piłkę. Przejmuje Pitroipa, który próbuje kiwać, ale nieudanie.

• Wolny dla Ghany. Wakaso fatalnie to egzekwuje. Prosto w obrońców.

• CO TO BYŁO!? Nakoulma odgrywa do Kabore, a ten... home run? Mało powiedziane. Zabił kogoś tym strzałem w górnych sektorach.

• Co się odwlecze, to nie uciecze! Odbiór piłki na połowie Ghany, szybkie podanie do Bance, który był na linii pomiędzy dwoma obrońcami. Naprzeciwko siebie miał tylko Daude, którego pewnie pokonał.

• 1:1! BANCE!

• Bance do Pitroipy, ten w pole karne, ale futbolówka mija Kabore, który nie zdążył dołożyć nogi i zdobyć gola!

• Ależ huknął Gyan! Atsu między nogami obrońcy do Asamoah Gyana, a ten w słupek!

• Coraz więcej ambicji widać w poczynaniach Burkina Faso. Walczą o każdą piłkę! Z całego serca chcą dojść do tego finału!

• Z kontry chciała odwdzięczyć się Ghana, znowu Atsu na skrzydle, udaje mu się podać w pole karne, piłka odskakuje i Burkińczycy wybijają.

• Powtórka wyjaśniła jednak wszystko. To była po prostu świetna interwencja Daudy, który wyjął piłkę prosto z linii bramkowej! Fantastyczna parada!

• Bance z główki! Poprzeczka? Bramka? Nikt nie wie, Burkina chce bramki, ale nie ma!

• Atak Burkina Faso. Przerzut do Pitroipy na prawe skrzydło, zawodnik Rennes dośrodkowuje, ale tylko rożny.

• Faulowany Bance. Wolny dla Burkina Faso. Odległość jednak za duża jak na strzał. Szybkie wznowienie, ale niecelne i piłka dla Ghany.

• Kolejny atak lewym skrzydłem Atsu. Ścina do środka, próbuje kiwać, na końcu strzela, ale bardzo niecelnie.

• Atak Burkina Faso. Kabore z boku pola karnego, próbuje finezyjnego, sprytnego dogrania do kolegów przed polem karnym, ale tragiczna próba.

• Szybka, dziwna zmiana w Ghanie. Rabiu schodzi. Wchodzi Boateng.

• Diakite popisuje się umiejętnościami dryblerskimi. Bramkarz spróbował kiwki z Gyanem... ryzykownie, ale wyszedł z tego zwycięsko.

• Szybko wystartowała Ghana. Atsu pędzi skrzydłem, ale jego dośrodkowanie zablokowane przez Kone.

• Gwizdek zabrzmiał. Czas na drugą odsłonę!

• Piłkarze obu ekip wychodzą już na boisko. Zaraz startujemy z drugą połową.

• Nas, jako ludzi zakręconych na punkcie polskiej ekstraklasy, może cieszyć dobry występ i obecność na boisku Prejuce'a Nakoulmy. Gdyby jeszcze piłkarz Górnika wyregulował celownik w nogach, to już w ogóle byłoby świetnie! Bo i goli byłoby więcej.

• Dwie kontrowersyjne akcje, po których mogły być podyktowane rzutu karne. Na początku meczu pada w polu karnym, wyraźnie pchnięty, Pitroipa. Sędzia milczy. Następnie, już po strzelonej jedenastce przez Wakaso, Ghana mogła mieć kolejną. Po raz kolejny faulowany w polu karnym był zawodnik Czarnych Gwiazd. Sędzie jednak milczał.

• Na początku nie mieliśmy zbyt wielu ciekawych akcji, a spotkanie miejsca było zwyczajnie nudne. Potem Burkina Faso otrząsnęła się z głupio straconej bramki i zaczęła znowu grać. Ghana jest jednak niezwykle dobrze poukładana. Na razie do Mali-Nigeria się nie umywa.

• Ostatnia akcja dla Burkina Faso. Nakoulma do Bance, Bance próbuje do Nakoulmy... i nic. Znowu interwencja obrońców Ghany. Koniec pierwszej połowy.

• Dwie minuty doliczone.

• Aj, teraz niezrozumienie w polu karnym, a mogło być podwyższenie wyniku. Lekkie podanie do Atsu, który próbował wymienić na małej odległości z Gyanem. Nie wyszło. Ale fatalna interwencja obrońcy Kone.

• Burkina Faso

• Próba pozycyjnego ataku ze strony Burkina Faso nie sprawia wielkich problemów Ghanie. Ataki rozbijają się o mur złożony z obrońców Czarnych Gwiazd.

• Badu próbuje główkować, ale tylko trafił "z łebka" obrońcę Burkina Faso.

• Kwadwo Asamoah walczy przy linii końcowej, zdołał podać w pole karne, gdzie był Asante. Wystarczyło tylko przymierzyć. Świetna okazja.

• Ghana marnuje okazję na 2:0! Asante strzela nad bramką!

• Atak Ghany skrzydłem. Parę szybkich podań i wywalczyli aut.

• Niezła próba szybkiego ataku Burkina Faso. Podanie do Bance, ten klatką piersiową odbija piłkę do kolegi z zespołu, który chciał mu odegrać na wolna pozycję. Niestety, nie wyszło.

• Następnie kontra Burkińczyków, kolejny strzał Nakoulmy, ale na twarzy "Prezesa" znowu grymas niezadowolenia.

• Badu pada w polu karnym, ale tym razem tunezyjski sędzia milczy.

• Dobre spotkanie "Prezesa" jak na razie. Gdyby nie to fatalne uderzenie, które powinno się być golem, to powiedzielibyśmy, że nawet bardzo dobrze.

• NAKOULMA! Zmarnował teraz Prezes stuprocentową okazję. Dostał świetne długie podanie, naskoczył na piłkę, mijając obrońcę. Wystarczyło pokonać bramkarza... a piłkarz Górnika posłał piłkę jak amerykański futbolista - wysoko nad poprzeczką.

• Świetne uruchomienie Gyana jednym podaniem. Ten minął obrońców i był "sam na sam" z bramkarzem, ale kąt strzału był bardzo ostry.

• Gyan sam na sam z bramkarzem! Broni Diakite!

• Prostopadłe podanie do Bance, ale ten nie dorównuje szybkością Johnowi Boye'owi.

• Wakaso próbuje dogrania w pole karne. Koulibaly odgrywa klatką piersiową do Diakite. Czapki z głów za spokój.

• Długa piłka do "Prezesa"... ależ fatalne przyjęcie. Oj, więcej niż fatalne.

• Strzał z pierwszej piłki Nakoulmy. Dobra decyzja, ale uderzenie kiepskie.

• Miękkie dośrodkowanie Burkina Faso w pole karne. Wszyscy przepuścili futbolówkę, bramkarz nie ruszył się z miejsca, a ona minęła bramkę o centymetry.

• WAKASO! Mocne uderzenie z problemami obronione przez Diakite. Piłka skozłowała jeszcze przed golkiperem, to mogło zaskoczyć!

• Kabore z rzutu wolnego chciał podać do Bance, ale bardzo czytelne zagranie przecięte przez Ghańczyków.

• Rajd Nakoulmy zatrzymany nieprzepisowo przez Rabiu! Żółta kartka!

• Dobre podanie do Pitroipy, ale zawodnik Rennes na spalonym.

• Ogiery teraz narzucają wysoki pressing.

• Rożny dla Burkina Faso. Nic z tego. Czarne Gwiazdy radzą sobie z tym kiepskim dośrodkowaniem.

• Gyan! Mocne uderzenie z ostrego kąta, ale piłka ląduje za bramką Diakite.

• Bakary Kone długa piłka spod własnego pola karnego do Pitroipy, który przyjmuje dobrze, ale ulega obrońcy Ghany, tracąc piłkę.

• Bance drybluje w polu karnym Czarnych Gwiazd, ale otoczony przez trzech zawodników nie opanowuje piłki.

• Szybko potem kolejna akcja Ghany, znowu doszło do oddania strzału, ale tym razem pewnie łapie Diakite.

• Pewnie wykonana jedenastka. Tuż przy słupku, w boczną siatkę. Dobrze rzucił się Diakite, ale nie sięgnął strzału. Wakaso z czterema trafieniami jest teraz, wraz z Emenike, liderem klasyfikacji strzeleckiej.

• GOOOL! 1:0 dla Ghany!

• Szybka akcja Ghany, w polu karnym fauluje Panandetiguiri.

• KARNY! Karny dla Ghany!

• Rożny dla Burkina Faso. Dośrodkowanie na Koulibaly'ego, ten uderza z półwoleja, ale niecelnie.

• I już szybka zmiana w Ghanie. Kontuzjowany Pantsil na noszach zniesiony z boiska. Za niego Asante.

• Teraz przewraca się Rabiu. Widać, że murawa wyjątkowo przeszkadza piłkarzom.

• Pantsil przewraca się z bólu. Chyba naderwał mięsień dwugłowy. Będzie chyba potrzebna zmiana.

• Dzisiejszy półfinał jest pierwszym meczem, w którym Nakoulma gra w pierwszym składzie. Po jego determinacji widać, że chce się za to odwdzięczyć.

• Teraz po raz kolejny przewraca się Pitroipa, tym razem w polu karnym! Wymachuje rękami, ale sędzia nie reaguje. Tam chyba była jedenastka...

• Faulowany Pitroipa.

• Ależ pressing Ghany. Bramkarz Diakite za długo zwlekał z wyprowadzeniem z tej piłki i dopadł do niego Gyan. Wszystko skończyło się jednak wybiciem, ale na rzecz Burkina Faso.

• Pierwszy strzał w tym meczu oddaje Bance. Bardzo niecelna próba.

• Stan murawy na Mbombela wciąż jest fatalny. Piłka skacze jak chce, ciężko ją kontrolować.

• Faulowany Gyan.

• Zaczęła Burkina Faso i od razu do walki rzucił się wściekle Nakoulma!

• Startujemy! Pierwszy gwizdek drugiego półfinału.

• Piłkarze już na boisku! Za chwilę zaczynamy! Zapnijcie pasy!

• Burkina Faso to najlepsza pod względem defensywnym drużyna tego turnieju. Jak dotąd straciła tylko jedna bramkę!

• Ghana: Adambathia Larsen Kwarasey, Daniel Agyei, Richard Kissi Boateng, Jonathan Mensah, Jerry Akaminko, Mohammed Awal, Anthony Annan, Derek Owusu Boateng, Solomon Asante, Albert Danquah-Adomah, Richmond Boakye Yiadom, Emmanuel Clottey.

• Składy obydwu drużyn drużyn widnieją już w panelu bocznym. Ławki rezerwowych:

Burkina Faso: Abdoulaye Soulama, Germain Sanou, Henri Traoré, Wilfried Sanou, Ali Rabo, Issouf Ouattara, Abdou Razack Traoré, Moumouni Dagano, Pan Pierre Koulibaly, Benjamin Balima, Hugues Wilfrid Da.

• Trener Ghany, tym razem od początku, postawi na Mubaraka Wakaso - jednego z najlepszych strzelców tego turnieju (3 gole). Ma on rozbić stalową obronę Burkina Faso.

• Wiemy już, że na Mbombela Stadium zagra dzisiaj od początku, nie kto inny jak, Prejuce "Prezes" Nakoulma! Będziemy trzymać kciuki za naszego "ekstraklasowego rodzynka" na PNA.

• Do początku spotkania jeszcze sporo czasu, więc możecie zapoznać się z zapowiedzią tego meczu .

• Wszyscy mamy nadzieję, że półfinał o 19:30 nie będzie odstawał jakościowo od meczu Mali z Nigerią. Przypominamy, że do finału przeszli Ci drudzy, którzy roznieśli Orły - 4:1.

• Witam serdecznie na relacji LIVE z drugiego półfinału Pucharu Narodów Afryki 2013 w RPA! Będę miał przyjemność opisywać dla Was ten mecz.