Nigeria

1

Burkina Faso

0

• A zatem czas kończyć już naszą relację. Nigeria dzisiaj długo nie pójdzie spać. Nie mówiąc już o tych prostytutkach... Koniec Pucharu Narodów Afryki. Nigeria ze złotem, Burkina Faso ze srebrem, a Mali z brązem. Na dzisiaj tyle. Marek Koktysz był z Wami.

• I puchar w rękach Yobo! Leci w górę! Super Orły śpiewają, wybucha konfetti! Czas na fiestę!

• I teraz wchodzą złoci medaliści! Odbierają medale! Wielka wrzawa!!!

• Czekamy już tylko na koronację finalistów. Najpierw sędziowie, potem Burkina Faso, czyli srebrni medaliści PNA 2013!

• Patrząc teraz na wszystko bez emocji, czysto piłkarsko... to niestety ten finał do najefektywniejszych nie należał. Tylko jedna bramka, dużo niecelnych podań i strzałów. Na finał, moim zdaniem, za mało. Bywały lepsze.

• A tak Nigeria zgarnęła złoto. Bramka - stadiony świata!

• Poprawiamy błąd! Królem strzelców został Emmanuel Emenike! On miał tyle samo goli co Wakaso, ale mistrzem jest Nigeria, więc... jak to mówią - zwycięzca bierze wszystko!

• A dzisiaj na ustach całego kraju mistrzowskiego jest Sunday Mba. Można powiedzieć, że to jego dzień (w końcu niedziela)! To on dał dzisiaj Super Orłom to trofeum.

• Z kolei Victor Moses dostał nagrodę za najbardziej "fair play" zawodnika meczu. W nagrodę dostał tableta... :D

• Dla nas jednak najważniejsze jest jedno. Nigeria jest mistrzem Afryki! Po raz trzeci w historii. A królem strzelców został Mubarak Wakaso z Ghany!

• Przypominamy, że nigeryjskie prostytutki obiecały, że jeśli piłkarze wygrają złoto, to one "obsłużą" ich za darmo. No i co teraz, drogie panie?

• Wielkie brawa za cały turniej dla Burkina Faso! Stworzyli piękną historię. Nakoulma ma za sobą świetny turniej. To nas bardzo cieszy.

• Wybuchła bomba radości Nigerii! Trybuny szaleją, a Super Orły rzucają się sobie w objęcia! Złoto dla Nigerii!

• KOOOONIEC!

• Ostatnie zagranie w pole karne Nigerii, ale łapie to bramkarz!

• Przedłużają teraz jak mogą Super Orły. Jeszcze chwila!

• Dagano z rzutu wolnego! Mocno kropnął, ale za bardzo w siebie uwierzył. Piłka wysoko ponad bramką.

• Zagranie ręką Browna i kartka!

• Nigeria spokojnie z tego wychodzi i buduje akcje ofensywną.

• I kolejne długie piłki "na aferę" Burkina Faso...

• Cztery minuty doliczone!

• I jest "polski" akcent. Abdou Razack Traore na boisku!

• Żegnany brawami Mba. Za niego doświadczony Yobo.

• Wrzutka na Nakoulmę! Prezes odgrywa, ale... znowu jest na spalonym.

• Chwilę później bardzo podobna okazja i znowu wychodzi cało z opresji Burkina Faso!

• Ależ teraz okazja dla Nigerii! Musa zagrywa w pole karne, tam mylą się obrońcy, dopada do piłki Brown, potem jeszcze Moses, ale wszyscy lądują przewróceni na ziemi i nic z tego! Dobrze obronił Diakite!

• Napastnik za obrońcę w Burkina Faso! Full attack!

• A Burkina Faso cały czas dłuuugie piłki na połowę Nigerii. Tam jest osamotniony Bance albo Pitroipa i Nigeria zaciera ręce.

• Strzału próbował Ideye Brown, ale było to raczej wysokie podbicie piłki w trybuny.

• Kolejny atak Nigerii. Faulowany Brown na skraju pola karnego i wolny dla Super Orłów.

• Jeszcze dziesięć minut nadziei Burkina Faso! A Nigeria już niedługo może fetować. Złoto jest blisko!

• Próba z dystansu Onaziego! Ale bardzo niecelne uderzenie.

• Teraz piękne prostopadłe podanie do Nakoulmy od Kabore! Ale Prezes na spalonym, na dodatek źle przyjął piłkę.

• Burkina Faso zaczęła grać dosyć czytelnie. Cały czas próbują długich zagrań na napastników, co z łatwością przejmują Super Orły.

• Znowu Nakoulma w ataku, ale powstrzymuje go Omeruo.

• Rajd Nakoulmy zakończony niecelnym podaniem do Pitroipy.

• Od razu kontra Burkina Faso. Wilfried Sanou strzela po długim słupku, ale wyciąga się jak struna golkiper Nigerii! Ależ była okazja na wyrównanie!

• Szczęście Burkina Faso! Moses podał piłkę do Musy w polu karnym. Wystarczyło strzelić, ale ten się potknął!

• Okazja dla Burkina Faso i już trzeci rzut rożny dla Ogierów!

• Coraz więcej kartek zbiera Nigeria. Dokończą ten mecz w pełnym składzie?

• Z boku pola karnego faulowany Kabore. Kartka dla rezerwowego Nigerii.

• Nakoulma do Sanou i rożny dla Ogierów!

• Naciska Burkina Faso! Ogiery zaczynają podejmować ryzyko. Grają tylko jednym defensywnym pomocnikiem.

• I zmiana w Nigerii. Kontuzjowanego Echiejile zmienia Oshaniwa.

• Moses mija jak tyczki przeciwników. Próbuje dograć na główkę do Musy, ale niecelna próba.

• Najpierw jednak zmiana w Burkina Faso. Sanou na murawie!

• Leży na murawie Echiejile. Będzie potrzebna zmiana.

• Niecelna próba strzału Kone.

• Kontra Burkina Faso. Pitroipa w indywidualnej akcji, kiwa, ale jest faulowany.

• Ponownie Nigeria przy piłce. Wbiega w pole karne Brown, ale jest przewracany. Jednak jest to czyste zagranie.

• I znowu atak Burkina Faso. Biegnie Nakoulma, ale nie ma z kim grać i w końcu traci piłkę.

• Bakary Kone z poświęceniem przerywa akcje bramkową Nigerii!

• Wreszcie celny strzał Bance! Kabore z rzutu wolnego, a potem Aristide Bance strzela, ale broni to golkiper Super Orłów.

• A za polemikę z sędzią kartka jeszcze dla Johna Obiego Mikela.

• Pitroipa leży na boisku cały czas.

• Kartka dla zawodnika Nigerii. Faulował Pitroipę, a później jeszcze przepychał się z Kabore.

• Okazja dla Nigerii zmarnowana przez Mosesa! Miał tam dwóch kolegów, ale wolał sam próbować "kanałkiem" pokonać obrońcę a potem bramkarza.

• Rożny wykonany przez Koffiego, ale bardzo kiepska próba i kontra dla Nigerii!

• Na boisku pojawia się zawodnik CSKA Moskwa - Musa.

• Zła próba i kontra Burkina Faso! Pojedynku biegowego próbuje Nakoulma, ale muska piłkę ręką i jest piłka dla Nigerii.

• Moses w pojedynku z Koffim. Nigeria ma rożny.

• Dobre podanie do Bance. Udało mu się ograć zawodnika Nigerii, ale kiedy już doszło do dośrodkowania to pozostało się złapać za głowę. Fatalna próba.

• Prezes nokautuje teraz Eldersona, ale już podnosi się Nigeryjczyk.

• Okazja! Strzał z ostrego kąta Ideye Browna! Nie zdążył nawet trącić piłki Diakite.

• Onazi próbuje ożywić swoich kolegów długim zagraniem piłki, ale jego niecelna próba kończy w rękach bramkarza Burkina Faso.

• Od razu zagranie na Bance, który próbuje poradzić sobie z dwoma obrońcami. To mu jednak nie wychodzi.

• Drugą połowę zaczyna Burkina Faso.

• Wracamy już na stadion w Johannesburgu.

• W przerwie polecamy przejrzeć galerię z ceremonii zamknięcia PNA 2013.

• Nie widać zagrożenia dla Mubaraka Wakaso, jeśli chodzi o koronę króla strzelców. Wygląda na to, że zawodnik Ghany zgarnie złotego buta tego turnieju.

• Ogiery wyglądają troszkę jakby przystąpiły do tego meczu po serii biegów przełajowych. Burkińczycy wydają się ciężcy, toporni wręcz. Dodatkowe minuty w ćwierćfinale i półfinale dały o sobie znać.

• Pierwsza połowa ze wskazaniem na piłkarzy Nigerii, ale całe spotkanie jest wyjątkowo przeciętne, a miejscami było zwyczajnie nudne. Nakoulma na razie mało widoczny, jak i cała Burkina Faso.

• Cieszą się kibice Nigerii. Są blisko trzeciego złota na mistrzostwach kontynentu w karierze!

• Koniec pierwszej połowy finału.

• Strata Burkina Faso, odebranie piłki przez Mba, który próbuje uderzenia. Futbolówka jednak leci w górne sektory stadionu.

• Nigeria - Burkina FasoNigeria - Burkina Faso

• Dwie minuty doliczone.

• Atak Burkina Faso zatrzymany i kontra dla Nigerii! Jednak nieskładna akcja szybko się kończy. Potem Pitroipa próbuje się odgryźć, ale ponownie nic z tego.

• Strzał Bance szybuje wysoko ponad bramką Enyeamy.

• Może rozkręci się nam teraz to spotkanie.

• Nakoulma przed szansą! Piłka zagrana na Pejuce'a, który był jednak na spalonym. Prezes sponiewierał jeszcze bramkarza!

• Bramkarz nawet nie drgnął. Bramka z niczego w zasadzie. Akcja Nigerii wydawało się, że został zatrzymana, ale piłka spadła gdzieś na Sunday'a Mbe, który podbijając sobie piłkę minął dwóch obrońców i uderzył w prawy róg bramki.

• GOOOL! MBA! MBA!

• Chwilę potem okazja dla Burkina Faso. Strzał głową leci obok bramki.

• Kartka dla Onaziego.

• Udało się Burkina Faso zamknąć przez chwilę Nigerię na własnej połowie, ale brakuje pomysłów.

• Długie podania na Ideye Browna, ale jest to kolejne, bezsensowne i niecelne zagranie.

• Cały czas Nigeria ma więcej inicjatywy, ale jej ataki rozbijają się na 13/14 metrze.

• Kartka dla Rouamby.

• Ambrose prostopadle do Mosesa, ale nawet szybki zawodnik Chelsea nie dobiega do tego podania.

• Pierwsza lepsza akcja od dłuższego czasu. Nigeria składnie przesuwa się w pole karne Burkina Faso, ale końcowe podanie do Mby niecelne.

• Rzut wolny dla Burkina Faso. Bance strzela mocno po ziemi, ale obok słupka bramki Nigerii.

• Wyrównana na gra, ale będąc obiektywnym - ten mecz jest na razie naprawdę nudny.

• Kolejne zagranie na Bance. Ten przyjmuje na klatkę piersiową, szybko odwraca się w stronę bramki i strzela. Niecelnie.

• Przy takim stanie rzeczy bramki mogą tutaj padać "z niczego".

• Straszliwie dużo niecelnych podań w Johannesburgu. Nigeria ma inicjatywę, ale ich zagrania są bardzo, ale to bardzo niefrasobliwe.

• Moses mocno po ziemi do Browna w pole karne. Rzuca się Diakite, wypluwa piłkę przed siebie, ale nie dopada do niej Ideye!

• Fatalny błąd Koulibaly'ego! Zawodnik Burkina Faso mając przeciwnika na plecach postanowił sobie zagrać piętką do kolegów. Na jego szczęście Nigeryjczycy nie skorzystali z "prezentu".

• Ponownie piłka dłużej przy Nigerii. Spokojnie konstruują akcję ofensywną.

• Pitroipa szukał Bance podaniem między zawodnikami, ale za mocna próba.

• Niestety emocji na razie jak na lekarstwo. Chwila przewagi Nigerii, ale teraz mecz toczy się w środku pola, co nie jest szczególnie atrakcyjne dla oka.

• Nakoulma zderzył się z Onazim. Nigeryjczyk leży na murawie, Prezes się pozbierał szybciej.

• Ambrose przed szansą, "sam na sam" z bramkarzem, ale sędzia odgwizduje spalonego.

• Ładny drybling Pitroipy, ale zawodnik Rennes zatrzymany.

• Próba włączenia się Panandetiguiriego do akcji ofensywnej, ale zawodnik Ogierów traci piłkę.

• Okazja! Ideye Brown nie trafia z pięciu metrów! Błąd bramkarza Diakite, któremu wyleciała piłka z rąk.

• Przedarł się Moses. Koffi myślał, że piłka wyszła na aut, a zawodnik Chelsea spokojnie sobie wbiegł w pole karne. Rożny.

• Długie zagranie na Nakoulmę, ale Prezes fauluje. Strzelił jeszcze po gwizdku, ale uniknął kartki.

• Dośrodkowanie na głowę Amrose'a. Nigeryjczyk strzela, ale ponad poprzeczką.

• Przyaktorzył teraz Ideye Brown, ale wywalczył rzut wolny z ponad 20 metrów.

• Piąstkuje Diakite i zagrożenie oddalone.

• Dośrodkowanie Nigeryjczyków wybija Bakary Kone! Rożny dla Super Orłów.

• Zablokowany strzał Kabore.

• Nieudana i odwdzięcza się Burkina Faso. Piłkarze nacierają, ale zbyt chaotycznie i nic z tego nie wynika.

• Tracą i kontra Nigerii!

• Koffi przy linii bocznej, dwukrotnie wybija z autu. Atak Ogierów!

• Próbuje teraz wyrwać się Burkina Faso, ale szybko tracą piłkę.

• Pierwsza akcja Super Orłów. Ambrose na prawej stronie, próbuje podania w pole karne, ale niecelnie i łapie Diakite!

• Zaczęło się! Finał PNA 2013! Nigeria rozpoczęła!

• Jeszcze modły w kręgach drużynowych. Sędzia patrzy na zegarek. Zaraz startujemy z emocjami finałowymi!

• Zabrzmiały hymny państwowe. Piłkarze ustawiają się do zdjęć, a zaraz rozbiegną się po boisku by przygotować się na batalię z Nigerią!

• Były różne wątpliwości co do przygotowania tego turnieju, kiepskie stany murawy, kontrowersyjne decyzje sędziowskie, ale teraz, na tym finale wszystko wygląda fantastycznie! Czuć atmosferę naprawdę wielkiego turnieju!

• Przedstawienie zawodników, za chwilę hymny obydwu państw!

• Są także inni oficjele, m.in. prezydent RPA, która jest gospodarzem tego turnieju.

• Piłkarze już na boisku. Na murawę wychodzą szefowie piłkarskich konfederacji - CAF'u i FIFA.

• Trybuny pękają w szwach! Ponad 90 tys. ludzi na stadionie! Niesamowita atmosfera.

• A skoro mamy jeszcze sporo czasu, to możecie zapoznać się z zapowiedzią finału PNA 2013!

• Musimy naprawić mały błąd. Mecz zaczyna się o 19:30, a nie tak jak wcześniej informowaliśmy o 19:00.

• Burkina Faso może przejść do historii. Czy Ogiery pójdą śladami Zambii i tak jak oni w zeszłym roku sprawią niespodziankę?

• Finał sędziować będzie Haimoudi Djamel z Algierii.

• Co zapamiętamy z tego turnieju? Na pewno przede wszystkim barwne trybuny, ale do historii przejdzie "cieszynka" bramkarza Demokratycznej Republiki Konga!

• Z ciekawostek: Nigeria to najbardziej bramkostrzelna drużyna tego turnieju. Super Orły zdobyły już 10 goli. Z kolei Burkina Faso jest najlepiej ułożoną w obronie ekipą PNA 2013 - straciła na razie tylko dwa gole. A zatem najlepszy atak przeciwko najlepszej obronie! Zapowiada się niezwykle interesująco!

• Trener Paul Put nie stawia na drugiego zawodnika, do niedawna związanego z ekstraklasą. Abdou Razack Traore nie może liczyć u belgijskiego trenera na grę od początku.

• Cieszy nas oczywiście, jako sympatyków polskiej ekstraklasy, obecność w wyjściowym składzie Burkina Faso Prejuce'a Nakoulmy z Górnika Zabrze. "Prezes" pokazał się z fantastycznej strony w półfinale. Teraz ma nadzieję pokazać to samo w finale.

• Nie ma w składzie, ani na ławce Nigerii, najskuteczniejszego strzelca - Emenike. Ten piłkarz mógłby się pokusić o koronę króla strzelców. Na razie prowadzi cały czas Mubarak Wakaso.

• Wiemy już, że podobnie jak przed rokiem, brązowy medal wywalczyli piłkarze Mali. W meczu o trzecie miejsce pokonali oni Ghanę, 3:1.

• Cztery tygodnie emocji, bramkarskich parad, pięknych goli i emocji doprowadziły nas do Johannesburga na wielki finał afrykańskiego kontynentu!

• Znamy już składy obu ekip. Za niecałe dwadzieścia minut rozpoczynamy finał PNA 2013!

• Do rozpoczęcia finału Pucharu Narodów Afryki pozostały jeszcze dwie godziny. Fani obu zespołów już bawią się jednak w okolicach stadionu, czekając na rozpoczęcie widowiska. Kibice na finale Pucharu Narodów AfrykiKibice na finale Pucharu Narodów Afryki