Ruch Chorzów

1

Piast Gliwice

1

• Obie ekipy mają po 21 punktów w tabeli i znajdują się na trzecim i czwartym miejscu w grupie spadkowej. Za relację z derbów Śląska serdecznie dziękuje Państwu Michał Bezuch.

• Wynik nie jest zbyt korzystny dla żadnej ekipy, ale szczególnie niezadowolony był Ruch, których oddał aż 18 strzałów, ale tylko 3 celne. Podopieczni Fornalika prowadzili w grę, szczególnie w drugiej połowie. Łącznie chorzowianie osiągnęli 60% posiadania piłki.

• W drugiej połowie Ruch dominował, pieczętując to bramką Efira. W poprzeczkę trafili Zieńczuk i Efir, którego ekwilibrystyczny strzał w ostatnie minucie zatrzymał Szmatuła, parując piłkę na poprzeczkę. Przewaga Ruchu nie wystarczyła, by zdobyć przy Cichej trzy punkty.

• Koniec meczu! W Derbach Śląska Ruch remisuje z Piastem 1:1!

• Cóż za okazja! Helik przewrotką po rzucie rożnym trafia w poprzeczkę!

• Wrzutka Zieńczuka trafiła precyzyjnie na głowę Konczkowskiego, który uderzył nieźle w kierunku krótkiego słupka. Piłkę sparował na rzut rożny Szmatuła.

• Szeliga fauluje Szyndrowskiego w okolicach 35 metra i będzie jeszcze okazja dla chorzowian!

• Wrzutka w pole karne z prawej strony, ale dobrze ustawiony Hebert.

• Mija 90. minuta meczu, a arbiter Paweł Gil doliczył jeszcze 3 minuty.

• Strzelec gola Konstantin Vassilijev zmieniony przez Kornela Osyrę. Goście będą bronić wyniku.

• Babiarz mądrze odgrywa do wbiegającego Gigołajewa z lewej strony, ale wrzutka zablokowana i od autu chorzowianie.

• Sędzia dyktuje faul Brożka na Zieńczuku w niewielkiej odległości od pola karnego. Rzut wolny nie przyniósł jednak zagrożenia bramce Szmatuły.

• Helik dobrze interweniuje i przerywa potencjalnie groźną kontrę Piasta jeszcze w okolicach linii środkowej.

• Zmiana również w drużynie Radoslava Latala. Łukasz Hanzel niezbyt produktywny, zmieni go Tomasz Podgórski.

• Rołand Gigołajew zmienia Jakuba Kowalskiego w zespole "Niebieskich".

• Starzyński pięta chciał zagrać do Efira, ale połapały się w tych zamiarach "Piastunki".

• Dobra prostopadła piłki Mokwy do Szeligi, ale prawoskrzydłowego pilnował Helik. Szeliga chce dośrodkować, ale piłka za głęboka wędruje ponad bramkę Ruchu.

• Żółta kartka za dyskusje dla Radosława Murawskiego z Piasta. Pomocnik będzie więc pauzował w spotkaniu przeciwko GKS-owi Bełchatów. Murawski wcześniej faulował Grodzickiego, który nieco za daleko wypuścił sobie piłkę na własnej połowie, a Murawski chciał to wykorzystać.

• Na spalonym Martin Konczkowski z ekipy gospodarzy na prawym skrzydle.

• 10 minut do końca.

• Mokwa otrzymuje przypadkowe uderzenie piłką w twarz od Zieńczuka. Gliwiczanin leży na boisku i otrzymuje pomoc medyczną.

• Starzyński wrzuca w tłum w polu karnym, ale Szmatuła odważnie wychodzi i skutecznie piąstkuje poza szesnastkę.

• Dopiero pierwsza kartka w tym spotkaniu. Csaba Horvath fauluje Babiarza w środku pola.

• Zieńczuk absolutnym królem dośrodkowań. Doświadczony skrzydłowy odnotował już 12 takich zagrań w tym spotkaniu.

• Vassiljev wrzuca z rzutu wolnego z 40 metrów, ale za krótki i lekko. Obrona Ruchu nie ma z problemu z takimi zagraniami.

• Szeliga wybiegał na pozycję na prawym skrzydle, ale Vassiljev zagrywa do niego bardzo niedokładnie.

• Trener Latal domaga się kartki dla Zieńczuka, ale pan Gil upomina czeskiego szkoleniowca i nie zamierza zmienić zdania.

• Zieńczuk fauluje ostro Mokwę. Zawodnik z Gliwic leży na murawie. Bez kartki dla skrzydłowego "Niebieskich".

• Długa piłka Grodzickiego do Kowalskiego na prawej stronie, ale skrzydłowy nie był w stanie przyjąć i utrzymać piłki.

• Efir uderza z 20 metrów bardzo mocno, Szmatuła wypluwa piłkę przed siebie, ale asekurują go koledzy w czerwonych strojach.

• Do końca Derbów Śląska pozostało 20 minut. Czy któraś z drużyn sięgnie po trzy punkty? Optyczna przewaga po stronie Ruchu.

• Długa piłka do Wilczka w pole karne, ale walkę jeden na jeden wygrywa Grodzicki.

• Babiarz trafił w piłkę, lecz przy okazji poturbował Słowaka węgierskiego pochodzenia. Chorzowianie oddają po aucie piłkę piłkarzom gości.

• Csaba Horvath leży na murawie i zwija się z bólu, trzymając za stopę. Sędzia nie przerywa gry po ostrym wejściu Babiarza.

• Kopia poprzedniej akcji, tym razem wrzutka Estończyka po ziemi, a Słowak uprzedza wbiegającego Mokwę.

• Wrzutkę Vassiljeva z prawej stronie piłkę na przedpolu łapie pewnie Putnocky.

• Kontra Ruchu kończy się uderzeniem wysoko ponad bramką gości.

• Vasiljev z rzut wolnego z dużej odległości sprytnie - chciał zaskoczyć wychodzącego z bramki Putnocky'ego. Strzał Estończyka był jednak zbyt lekki.

• Łukasz Surma prowadził piłkę, wypychając piłkarzy Piasta, znalazł miejsce na lewej stronie, gdzie czekał już Starzyński, by precyzyjnie zagrać na głowę niepilnowanego Efira. Rezerwowy napastnik uderza po długim słupku głową z kilku metrów, bez szans Szmatuły, obrona Piasta kompletnie rozmontowana!

• GOOOOOOOL! 1:1! Michał Efir!

• Wasiljew płasko do Mokwy w pole karne, ale zbyt lekko przejmuje Ruch i wyprowadza kontrę!

• Babiarz zgrywa na wolne pole do Zieńczuka, skrzydłowy miał dużo miejsca, ale musiał uderzyć z woleja, strzał niecelny i zablokowany. Ruch w gazie!

• Było blisko! Michał Efir po wrzutce Starzyńskiego uderza głową tuż obok długiego słupka!

• Kowalski z impetem wpada w pole karne, przyjmując piłkę klatką piersiową. Płaskie dograne przecięte przez gliwickich obrońców. Rzut rożny.

• Zieńczuk z rzutu wolnego z 28 metrów trafia w poprzeczkę!

• Wilczek w stronę Szeligi, ale z bramki na dwudziesty metr spokojnie wychodzi Putnocky i daleko wybija futbolówkę.

• Dośrodkowanie Zieńczuka precyzyjnie, ale dobrze ustawieni w obronie gliwiczanie.

• Babiarz zwodem przeszedł Martineza, który reaguje z opóźnieniem i fauluje w okolicy 35 metra.

• Helik wygrywa walkę z Wilczkiem, zatrzymując kontrę gości.

• Kapitalny rajd Szeligi lewą stroną, skrzydłowy zszedł wzdłuż linii końcowej do środka, znalazł Wilczka w polu karnym, ale snajper uderzył prosto w Putnockiego. Dobitka Szeligi również nieskuteczna, ale skrzydłowy i tak był na ofsajdzie.

• Prostopadłe, sprytne podanie Starzyńskiego na lewe skrzydło, ale szybszy od Zieńczuka był Mokwa.

• Efir wyraźnie spóźniony i napastnik fauluje Martineza.

• Niezła akcja Kowalskiego prawym skrzydłem, ale piłka ląduje w rękach Szmatuły.

• Tymczasem w ekipie gości trener Latal wpuszcza na boisko Murawskiego w miejsce Moskwika.

• Trener Fornalik postanowił wymienić swoją armatę. Visnakovsa już po 45 minutach zastępuje Efir.

• Zaczynamy II połowę!

• Piłkarze Ruchu wracają już na boisko. Czy będą w stanie odrobić stratę w drugiej połowie?

• Jak mówi w wywiadzie Rafał Grodzicki, Piast prowadzi po błędzie sędziego. Piłkarz Ruchu uważa, że nie faulował Wilczka, a zatem gościom nie należał się rzut wolny.

• Piast prowadzi po klinicznie precyzyjnym uderzeniu Vassiljeva z rzutu wolnego. Dobrą okazję zmarnował również Kamil Wilczek dla Piasta oraz pod koniec połowy Starzyński. To jednak Ruch prowadzi grę, oddawszy 10 strzałów, jednak żadnego celnego.

• Rajd Babiarza nieudany. Paweł Gil kończy pierwszą połowę. Do przerwy 0:1 dla Piasta!

• Kowalski strzela zza pola karnego, ale zbyt płasko. Piłka prześlizgnęła się po nogach defensorów, do piłki mógł jeszcze zdążyć Starzyński, ale był spóźniony o pół metra i prawdopodobnie na spalonym.

• Minuta doliczona do pierwszej połowy przez Pawła Gila.

• Ruch zwietrzył szansę i próbuje jeszcze przed przerwą wyrównać. Akcje chorzowian jednak bez pomysłu, za dużo niedokładności.

• Świetna okazja dla gospodarzy! Zieńczuk wrzuca piłkę z lewej strony, gubiąc dryblingiem obrońcę, a Starzyński zgubił krycie i znalazł się tuż przed Szmatułą! Strzał głową z kilku metrów ponad bramką.

• Z lewej strony rzut rożny bije Marek Zieńczuk, ale gliwiczanie nie mieli problemu ze zbyt krótką wrzutką.

• Piast wygrywa walkę powietrzną i pozbywa się piłki z własnej szesnastki.

• Dośrodkowanie Starzyńskiego wybija Mokwa. Kolejny korner, tym razem z drugiej strony, wykona Zieńczuk.

• Zieńczuk bardzo aktywny na lewej stronie, tym razem jego wrzutka zablokowana. Rzut rożny.

• Zieńczuk z lewej strony wrzuca precyzyjnie na głowę Visnakovsa, Łotysz uderza pomimo asysty dwóch stoperów, ale uderzenie o dobry metr nad bramką.

• Vassiljev traci piłkę na własnej połowie. W wyniku Ruch wyprowadza akcję, Zieńczuk nie dał rady uderzyć z dystansu, więc oddał piłkę Kowalskiemu na prawe skrzydło, ale jego wrzutka za głęboka. Bułka z masłem dla Szmatuły.

• Piast rozgrywa piłkę na prawym skrzydle na połowie rywala, ale potrafi ugrać tylko wrzuty z autu.

• Starzyński wypracował sobie dużo miejsca przed polem karnym po indywidualnym rajdzie, ale jego strzał z 20 metrów zdecydowanie zbyt lekki, piłka tocząc się po ziemi mija prawy słupek bramki Szmatuły.

• Minęło pół godziny spotkania. Posiadanie piłki na korzyść Ruchu (55%), ale ta najważniejsza statystyka przemawia na korzyść gości.

• Grodzicki rozpędza się na połowię przeciwnika, piłka trafia do Babiarza, który sprytnie do Visnakovsa w pole karne, ale jego próba skutecznie zablokowana.

• Grodzicki trafił w twarz Kamila Wilczka - najlepszy obecnie snajper Ekstraklasy ma dziś niełatwe życie. Jak tak dalej pójdzie, będzie musiał ponownie założyć modną ostatnio maskę.

• Świetny odbiór Kowalskiego na połowie rywala przy użyciu wślizgu, nie udało się jednak utrzymać piłki w boisku.

• Ruch kilkukrotnie próbuje prostopadłych zagrań do Visnakovsa, ale nieskutecznie i zbyt czytelnie. Łotysz ma przyklejony plaster w postaci Csaby Horvatha.

• Dośrodkowanie Zieńczuka z lewej flanki okazało się zbyt mocne. Piłka opuściła pole karne, a tam Kowalski sfaulował Martineza, który zwija się z bólu na murawie.

• Starzyński posyła prostopadłą piłkę do Visnakovsa, ale osamotniony Łotysz nie miał szans w starciu z solidną do tej pory obroną "Piastunek".

• To był fantastycznie wykonany rzut wolny przez Estończyka i piłka z 23 metrów przeleciała nad murem, Putnocky miał jeszcze piłkę na rękach, ale nie był w stanie jej wybić z bramki!

• GOOOOL! 0:1 dla Piasta! Konstantin Vassiliev!

• Grodzicki fauluje Wilczka w niewielkiej odległości od pola karnego. Może być groźnie!

• Zieńczuk pięknie krosowo do Starzyńskiego, a rozgrywający dorzuca piłkę górą z prawego skrzydła. Obrońcy wybijają głową. Po chwili poprawka Starzyńskiego - mocny strzał wędruje daleko w trybunach.

• Szeliga z Wilczkiem ładną dwójkową akcją przedzierają się prawym skrzydłem, ale Szyndrowski przeczytał zamiary gości z Gliwic.

• Szeliga przeprowadza ładną akcję prawym skrzydłem i dogrywa w kierunku Wilczka po przepuszczeniu piłki przez Wasiliewa, napastnik urwał się obrońcom na piątym metrze, ale piłkarz Piasta fatalnie spudłował ponad bramką! Jedna z lepszych sytuacji Piasta od początku spotkania.

• Przez pierwsze 10 minut ulica Cicha była cicha również dosłownie. Zapewne to efekt milczącego protestu kibiców przeciwko brutalności policji po zabójstwie kibica w Knurowie.

• Wrzutka z wolnego do Horvatha, który zgrywa głową, do piłki wychodzi i Putnocky. Słowak na raty, ale skutecznie wygrywa walkę w powietrzu.

• Rzut wolny dla Piasta, Helik kopnął Kamil Wilczka w twarz, choć snajper gości wkładał głowę bardzo nisko nad ziemią.

• Kontra Piasta powstrzymana, Szeliga nie był w stanie przejść Surmy na prawym skrzydle. Od autu goście.

• Helik zapędza się pod pole karne, ale Ruch szybko traci piłkę.

• Zagranie głową Starzyńskiego po podaniu Surmy, ale pomocnik "Niebieskich" złapany na spalonym. Tak czy owak, strzał Starzyńskiego był lekki i w sam środek bramki, nie sprawił kłopotów Szmatule.

• Szyndrowski z Zieńczukiem rozgrywają aut na wysokości pola karnego, ale obrona Piasta radzi sobie z zagrożeniem.

• Ładne zgranie Starzyńskiego głową do Visnakovsa idealnie w tempo, ale Łotysz pudłuje. Dobra, składna akcja gospodarzy.

• Tym razem fatalny błąd Babiarza na własnej połowie, który właściwie podał do Wilczka! Wilczek strzela z linii pola karnego technicznie po długim słupku, ale piłka o centymetry minęła bramkę.

• Prosty błąd Hanzela i strata na połowie Ruchu.

• Ładna długa piłka do Visnakovsa, tym razem dobrze asekuruje Horvath, który dał czas Szmatule na wyjście z bramki i spokojne przechwycenie futbolówki.

• Vassiliev wrzuca piłkę, ale zbyt mocno, piłki nie zdołał sięgnąć Moskwik. Aut dla Ruchu.

• Starzyński przyjmuje piłkę z obrotem i wypracowuje sobie miejsce na uderzenie w okolicach piętnastego metra. Starzyński strzela, ale obok długiego słupka Szmatuły! Pierwsza dobra sytuacja gospodarzy!

• Mokwa naciskany przez Visnakovsa i ponownie piłkę na połowie rywala zdobywają gospodarze.

• Ruch zakłada pressing i Hanzel stracił piłkę na własnej połowie. Od autu "Niebiescy".

• Zaczynamy! Ruch tradycyjnie na niebiesko, goście z Gliwic na czerwono.

• Czy Ruch będzie w stanie strzelić gola bez Grzegorza Kuświka? Czy Wilczek pokona Putnocky'ego? Dowiemy się w ciągu najbliższych dwóch godzin!

• Witają się również trenerzy - Waldemar Fornalik i Radoslav Latal.

• Kapitanami obu drużyn Łukasz Surma i Kamil Wilczek.

• Piłkarze wraz z maskotką Ruchu - orzełkiem Adlerkiem - wychodzą już na murawę.

• W całej historii oba kluby mierzył się 20 razy. Ruch triumfował aż w 11 przypadkach, Piast wygrał tylko czterokrotnie, a 5 razy padł remis. Jaki wynik padnie dziś przy ulicy Cichej w małych derbach Śląska?

• Pogodny wieczór w Chorzowie - termometr pokazuje 18 stopni. Arbitrem dzisiejszego spotkania będzie pan Paweł Gil z Lublina.

• "Niebiescy" dokonali trzech zmian w stosunku do meczu z Koroną. Szyndrowski z konieczności zastąpi Oleksego, a za Kuświka i Gigołajewa zagrają Zieńczuk i Kowalski. Na szpicę przesunięty zostanie Visnakovs, który zwykle gra na skrzydle. Trener Fornalik wybrał ustawienie 1-4-2-3-1.

• Złym prognostykiem dla trenera gości, Radoslava Latala, jest fakt, że w rundzie zasadniczej w bezpośrednim pojedynku dwa razy wygrywali chorzowianie, a Piast nie zdołał im strzelić ani jednej bramki. W Gliwicach padł wynik 0:1, a w Chorzowie - 2:0.

• Na chwilę obecną Piast zajmuje dwunaste, a Ruch czternaste miejsce w tabeli, lecz oba zespoły mają na koncie po 20 oczek. Reforma Ekstraklasy sprawiła, że ostatnie spotkania w grupie spadkowej będą niezwykle emocjonujące!

• Najlepszy snajperem gliwickiego Piasta jest Kamil Wilczek, który zdobył aż 16 bramek i przewodzi klasyfikacji strzelców. Dziś powiększenie konta bramkowego będzie wyjątkowo trudne, gdyż bramki "Niebieskich" strzeże rewelacyjny Słowak: Matus Putnocky.

• Największym osłabieniem w zespole gospodarzy jest oczywiście brak wyborowego snajpera - Grzegorz Kuświk, zdobywca 13 bramek w tym sezonie, pauzuje za kartki. Na szpicy zastąpi go Eduards Visnakovs. Z powodu kontuzji nie zagra również obrońca Paweł Oleksy. Do pierwszego składu, po pięknym trafieniu w Kielcach, powraca Marek Zieńczuk.

• Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów i Piastem Gliwice przy ulicy Cichej rozpocznie się już za niecałe pół godziny. Oba zespoły mają obecnie na koncie po 20 punktów, lecz po ostatniej kolejce są w zupełnie odmiennych nastrojach. Piast przegrał w Łęcznej po zaciętym boju 2:3, tymczasem "Niebiescy" pokonali wygrali w Kielcach 2:0.

• Na relację LIVE z derbów Górnego Śląska w 32. kolejce T-Mobile Ekstraklasy serdecznie zaprasza Michał Bezuch!

• ZAPOWIEDŹ SPOTKANIA RUCH CHORZÓW - PIAST GLIWICE

Ruch Chorzów - Piast Gliwice

Jednym z najciekawszych spotkań 32. kolejki, a w szczególności grupy spadkowej, będą derby Górnego Śląska, w których Ruch Chorzów podejmie na własnym stadionie Piasta Gliwice. Obie ekipy walczą w tym sezonie o utrzymanie i w tym momencie obie są w takiej samej sytuacji - mają na koncie po dwadzieścia punktów.

Jak te zespoły spisały się w ubiegłym tygodniu? "Niebiescy" pokonali na wyjeździe Koronę Kielce, z kolei gliwiczanie przegrali z Górnikiem Łęczna 2:3. Warto także zaznaczyć, że to Ruch w tym sezonie wygrał oba spotkania z Piastem Gliwice.