• Co tu się działo? Uf... Z mojej strony to już wszystko. Za uwagę dziękuje Damian Wiśniewski. Zapraszam gorąco do śledzenia naszych relacji pomeczowych! Dobrej nocy!

• Posiadanie piłki 52% do 48% dla Sevilli
    • Strzały 18 (6) do 9 (4) dla Benfiki
    • Rzuty rożne 7 do 4 dla Benfiki
    • Faule 23 do 20 dla Benfiki
  • To jest wieczór Sevilli. Benfica mogła przeważać w czasie meczu, mogła sobie stwarzać lepsze sytuacje bramkowe, ale co z tego, skoro puchar należy do Sevilli? To ona lepiej wykonywała rzuty karne i to ona miała w bramce Beto, który wybronił dwie jedenastki.

• To nie był mecz najwyższych lotów. To nie był mecz, po którym wspominalibyśmy masę niewykorzystanych sytuacji bramkowych. Co to, to nie. Ale emocji również nie brakowało. Wspaniała postawa Beto, który wybronił dwie jedenastki z pewnością przejdzie do historii. Sevilla do dwóch pucharów Uefa dokłada Ligę Europy, a Benfica wciąż musi czekać na jakieś europejskie trofeum.

• Beto bohaterem Sevilii! Benfica drugi sezon z rzędu przegrywa w finale Ligi Europy, tym razem z Sevillą. Ależ emocje, kto się tego spodziewał?!

• GAMEIRO! KONIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEC!!! SEVILLA WYGRYWA!!!

• Luisao i gol! To jeszcze nie koniec!

• Coke i gooooool!!!!

• BETO!!!! Broni strzał Rodrigo!

• Mbia trafia do bramki!

• Cardozo i nie ma! Beto broni ten rzut karny!

• Bacca również trafia! 1:1!

• Lima i gol!

• Zacznie Benfica!

• Ależ emocje! Mecz może nie jest rozgrywany we wspaniałym tempie, ale poziom dramaturgii dopiero nam rośnie. Rzuty karne, wielka loteria. Okaże się lepszy?

• KONIEC! BĘDĄ RZUTY KARNE!

• Po jednym z piłkarzy Sevilli i Benfiki leży na boisku. Obie drużyny są już wycieńczone.

• Dobrą okazję miała teraz Sevilla, ale na spalonym był Gameiro.

• Dwie minuty doliczył arbiter

• Przy piłce Benfica. Czy będzie ją stać jeszcze na jakiś zryw?

• Gaitan schodzi, Cavaleiro wchodzi w jego miejsce. Ostatnia zmiana w tym meczu

• Rzut wolny miała Benfica, ale fatalnie go wykonała. Wybili piłkę obrońcy

• I wynikło niedokładne zagranie Bacci. Od bramki zacznie Oblak

• Rozgrywa teraz piłkę Sevilla. Co z tego wyniknie?

• Teraz Bacca złapał jakąś kontuzję i pomaga mu... Luisao. Fajna postawa kapitana Benfiki.

• Bacca chciał wyprowadzić kontrę, ale złapał jakiś skurcz.

• Długie zagranie od Rodrigo do Limy, ale nieco niedokładne. Od bramki zacznie Beto

• Mieliśmy przed chwilą dośrodkowanie w pole karne Benfiki, jednak złapał spokojnie piłkę Oblak

• Teraz Gameiro był faulowany w środkowej strefie

• Figueiras wchodzi na boisko, schodzi z niego Vitolo

• Gameiro! Strzał piłkarza Sevilii, ale piłka wylądowała na bocznej siatce!

• Maxi Pereira dośrodkował przed chwilą z prawej strony, ale dali sobie radę obrońcy Sevilli.

• Cardozo oddał strzał z dystansu, ale mocno przestrzelił. Od bramki zacznie Beto

• Luisao przerywa akcję Sevilli na swojej lewej stronie

• Benfica zaczęła drugą połowę dogrywki

• Jedni i drudzy są wyraźnie wykończeni, czeka nas gra na wyczekanie. Czyżbyśmy mieli mieć karne?

• Koniec pierwszej połowy dogrywki. Ależ emocje przed nami!

• Gameiro wchodzi za Marina. To dziwne, bo Marko wszedł w 78 minucie na boisko

• Daniel Carrico leżał na boisku, ale już jest gotowy do gry

• TO MUSIAŁ BYĆ GOL! Bacca wychodził sam na sam z bramkarzem, ale wyraźnie przestrzelił. Jak to nie wpadło?!

• Żółta kartka dla Almeidy

• Mieliśmy teraz strzał Limy, jednak mimo niepewnej interwencji bramkarza, dała sobie radę Sevilla.

• Cardozo wchodzi, schodzi Siqueira

• Żółta kartka dla Coke

• Słabo jednak rozegrano ten stały fragment gry, Sevilla wybiła piłkę

• Rzut wolny dla Benfiki, z dobrej pozycji do dośrodkowania...

• Ani jedni ani drudzy nie potrafią przejąć inicjatywy. Teraz rozgrywa piłkę Sevilla, jednak robi to bez większego pomysłu

• Długie zagranie Beto, ale szybko przejmuje piłkę Benfica. Zobaczymy, co z tego wyjdzie

• Rzut wolny dla Benfiki będzie dobra okazja do dośrodkowania. Tymczasem leży na boisku Mbia

• I zaczynamy dogrywkę

• Sevilla FC - Benfica LizbonaSevilla FC - Benfica Lizbona

• KONIEC! BĘDZIE DOGRYWKA!

• Garaaaaaay! To powinien być gol, ale Argentyńczyk nie wykorzystał sytuacji po rzucie rożnym!

• Dwie minuty doliczył sędzia do drugiej połowy

• Rzut wolny miała teraz Benfica, ale słaba go wykonała. Wybili spokojnie piłkę zawodnicy Sevilli.

• I nic nie wymyśliła, rzut wolny dla Sevilli na jej połowie. Coraz bliżej dogrywki

• Sevilla przy piłce, ale szybko ją traci. Co teraz zrobi Benfica?

• A teraz Garay! Argentyńczyk oddał strzał głową po dośrodkowaniu z lewej strony, jednak minimalnie przestrzelił. Od bramki Sevilla.

• Limaaa! Świetny strzał z dystansu i jeszcze lepsza interwencja Beto! Tylko rzut rożny.

• Sevilla spokojniej teraz wymienia, choć głównie na swojej połowie. Zobaczymy, co z tego wyniknie

• Kolejna akcja Benfiki, kolejna nieudana. Od bramki zacznie Beto.

• Lima oddał przed chwilą strzał na bramkę, jednak zdołał złapać piłkę bramkarz.

• Dużo chaosu mamy teraz na boisku. Żadna ze stron nie potrafi dłużej utrzymać się przy piłce.

• Zmiana w Sevilli. Marin wchodzi, Reyes schodzi

• Vitolo przeprowadził świetną indywidualną akcję lewą stroną, ale zakończył ją niedokładnym dośrodkowaniem. Przy piłce Benfica

• Sevilla FC - Benfica Lizbona

• Almeida oddał teraz strzał na bramkę, ale trafił tylko w boczną siatkę. Arbiter jednak i tak odgwizdał pozycję spaloną

• Gaitan był teraz faulowany w środkowej strefie boiska

• Sevilla zdecydowanie teraz przeważa, a Benfica stara się kontrować. Jednak ani jednym ani drugim nie przynosi to sytuacji bramkowych

• Ładna kontra Benfiki, ale brakło dokładności. Przy piłce znów Sevilla.

• Fazio oddał strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale spokojnie chwycił piłkę bramkarz.

• Reyes złapał teraz jakąś kontuzję i leży na boisku

• Sevilla przeważa i to wyraźnie. Teraz mieliśmy dwie centry w pole karne Benfiki i choć obie były niecelne, to wciąż przy piłce jest drużyna z Hiszpanii

• Rzut wolny był jednak niedokładnie rozegrany i od bramki zacznie Benfica.

• Naciska teraz Sevilla. Rzut wolny z dobrej pozycji do dośrodkowania dla tej drużyny

• Vitolo dośrodkował przed chwilą z lewej strony, ale wybili piłkę obrońcy Sevilli

• Oblak wrócił do grania i właśnie wznowił grę

• Bramkarz Benfiki doznał jakiejś kontuzji przy tej interwencji i mamy przerwę w grze..

• A teraz mieliśmy strzał Reyesa, ale spokojnie złapał piłkę Oblak.

• I jedziemy w drugą stronę! Kontra Benfiki, ale piłkarze Benfiki domagali się odgwizdania rzutu karnego za rzekomy faul. Absolutnie niesłusznie.

• Szybka kontra Sevilli, zakończona nieudanym zagraniem Bacci. Mogło być groźnie

• Długo wymieniają teraz podania lizbończycy. Jak na razie bez większego efektu, zobaczymy, co wyjdzie z tego później.

• Lima padł teraz w polu karnym rywala, jednak sędzia postanowił nie gwizdać. Chyba niesłusznie.

• Reyes uderzył przed chwilą sprzed pola karnego, ale piłka poleciała wprost w bramkarza.

• Reyes! To musiał być gol, ale doświadczony napastnik nie wykorzystał sytuacji sam na sam!

• I wyszło niedokładne dośrodkowanie. Spokojnie chwycił futbolówkę Beto.

• I znowu troszkę dłużej przy piłce Benfica, zobaczymy co z tego wyjdzie.

• Przed chwilą mieliśmy dośrodkowanie z lewej strony w pole karne Benfiki, ale było ono zupełnie nieudane. Od bramki Oblak.

• Benfica! Dwie świetne okazje lizbończyków, dwie niewykorzystane. Obrońcy Sevilli wespół z bramkarzem ratują zespół!

• Faule 12 do 11 dla Benfiki
  • Pierwsza połowa na pewno nie była widowiskiem, o którym moglibyśmy marzyć. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie i choć Benfica miała więcej dobrych sytuacji, to żadnej z nich nie zamieniła na bramkę.

• Koniec pierwszej połowy, jak na razie w Turynie mamy bezbramkowy remis.

• Nicolas Gaitan próbował wymusić rzut karny, ale sędzia pozostał niewzruszony i nie odgwizdał faulu

• To powinien być gol i to dwa razy! Dwie świetne okazje Benfiki, dwie kapitalne interwencje Beto, najpierw po strzale Maxi Pereiry, a potem Rodrigo. Rzut rożny!

• Brakuje dokładności jednym i drugim. Przed chwilą mieliśmy kombinacyjna akcję Benfiki, ale skończyła się ona niecelnym dograniem do Rodrigo.

• Troszkę chaosu mamy teraz na boisku. Ani jedni, ani drudzy nie potrafią dłużej utrzymać się przy piłce.

• Luisao oddał teraz strzał głową po dośrodkowaniu z cornera, ale przeniósł piłkę ponad poprzeczkę

• Miała przed chwilą swoją okazję Benfica, ale w ostatniej chwili Vitolo uprzedził Rodrigo. Tylko rzut rożny

• Moreno oddał teraz strzał na bramkę, ale Jan Oblak spokojnie obronił to uderzył

• Mieliśmy przed chwilą dośrodkowanie w pole karne, ale dobrze piąstkował piłkę bramkarz. Przy piłce Sevilla.

• Długo piłkę rozgrywa teraz Benfica, wymieniając podania na połowie rywala. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

• Mbia był teraz faulowany w środkowej strefie boiska

• Mieliśmy przed chwilą dobrą prostopadłą piłkę w kierunku Bacci, ale tego uprzedził bramkarz.

• Guillherme Siqueira dostał żółtą kartkę za fauł na Mbia

• Rakitić oddał przed chwilą strzał z dystansu, ale pomylił się dość mocno

• Teraz Rakitić był faulowany na własnej połowie.

• Tak jest, Sulejmani schodzi z boiska. W jego miejsce wchodzi Almeida.

• Sulejmani złapał jakąś kontuzję. Możemy mieć zmianę. Chyba wciąż odczuwa skutki tych dwóch fauli na nim, za które Sevilla łapała żółte kartki.

• Przed chwilą Garay świetnie powstrzymał Reyesa i od bramki zacznie Benfica.

• Siadło nam tempo tego meczu. Teraz walka toczy się głównie w środkowej strefie boiska i praktycznie nie mamy sytuacji podbramkowych.

• Gaitan był faulowany przed chwilą, rzut wolny na połowie Sevill

• A teraz to Sevilla dłużej troszkę rozgrywa piłkę, ale robi to głównie na własnej połowie

• Sulejmani już jest gotowy do gry i właśnie wrócił na boisko.

• Dłużej teraz przy piłce utrzymuje się Sevilla, która spokojnie rozgrywa piłkę. Zobaczymy, co z tego wyninknie

• Gaitan uderzył przed chwilą sprzed pola karnego, ale dość mocno przestrzelił i od bramki zacznie Sevilla.

• Zawrzało pod bramką Sevilli! Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego instynktownie interweniował Beto i mamy rzut rożny dla Benfiki.

• Sulejmani doznał jakiejś kontuzji po tych dwóch faulach i opuścił na chwile boisko.

• Kolejna żółta kartka dla piłkarza Sevilli. Moreno faulował wychodzącego na pozycję Sulejmaniego i musiał otrzymać to napomnienie.

• Żółta kartka dla Federico Fazio za faul Sulejmanim.

• Guillherme Siqueira złapał jakąś kontuzję i zszedł teraz z boiska.

• To była świetna akcja Sevilli! Rakitić rozrzucił akcje z środka do skrzydła, stamtąd poszło dośrodkowanie do Bacci, jednak ten został uprzedzony przez bramkarza. Tak czy siak był na spalonym i sędzia przerwał grę.

• Moreno ucierpiał przed chwilą i przez krótki czas leżał na boisku. Jest już jednak gotowy do gry.

• Teraz zaatakowała Sevilla, ale po dośrodkowaniu z lewej strony, na raty wybili piłkę obrońcy Benfiki. Rzut rożny dla ekipy hiszpańskiej.

• Bacca był przed chwilą faulowany w okolicach środkowej strefy boiska, jeszcze na własnej połowie

• Sevilla zaczęła bardzo spokojnie, asekuracyjnie. Kolejny aut dla Benfiki na wysokości pola karnego rywala.

• I teraz mieliśmy długie zagranie w kierunku Limy, którego uprzedził ostatecznie Beto. Od autu Benfica.

• Wysoko zaczęli ten mecz lizbończycy. Portugalczycy wyszli z wysokim pressingiem, chcąc szybko odebrać piłkę rywalowi.

• Maxi Pereira był przed chwilą faulowany na własnej połowie.

• Arbiter daje znak, STARTUJEMY!

• Hymn Ligi Europy rozbrzmiewa po stadionie...

• Zawodnicy obu drużyn już wychodzą na boisko, zaraz startujemy!

• Efektowna ceremonia wciąż trwa, piłkarze już są gotowi do wyjścia z tunelu

• Felix Brych poprowadzi jako arbiter to spotkanie. Dla kogo niemiecki sędzia okaże się szczęśliwy?

• Ale to wszystko schodzi już na drugi plan. Na stadionie w Turynie rozpoczęła się już efektowna ceremonia finału, a my czekamy na wielkie piłkarskie emocje!

• Benfica zapewniła sobie w tym sezonie już jedno bardzo ważne trofeum - została mistrzem Portugalii. Sevilla w swojej lidze zajmuje piąte miejsce i jest już bez szans na grę w przyszłej edycji Ligi Mistrzów.

• Już tylko około kwadrans pozostał nam do pierwszego gwizdka, a ja jestem ciekaw Waszych typów na to spotkanie. No to co, kto według Was zdobędzie Ligę Europy w tym roku? Odpowiedź zostawcie w komentarzach.

• Sevilla w europejskich pucharach z portugalskimi drużynami grała 16 razy. Wygrała osiem razy, remisowała trzykrotnie, przegrywała pięć razy.

• Benfica grała również w finale Ligi Europy poprzedniego sezonu. Wtedy pechowo przegrała z londyńską Chelsea, mimo iż była w tamtym meczu stroną przeważającą. Tak wyglądało tamto spotkanie:

• Carlos Marchena, to postać, która łączy oba kluby, kiedyś był zawodnikiem obu z nich. Oto, co powiedział przed tym meczem: Benfica jest faworytem, gdyż również rok temu grała w finale tych rozgrywek, ale obie drużyny mają spore szanse na zwycięstwo. Sevilla ma również bardzo dobry sezon za sobą. Jeżeli wygra Benfica to i tak będzie to bolało mniej, niż gdyby to była inna drużyna na jej miejscu. Jestem temu klubowi bardzo wdzięczny, że dał mi szansę na grę gdy miałem zaledwie 20 lat. Benfica To wielki klub z fanami na całym świecie. Nawet w Australii ma ich wielu wiec nie ma drugiego takiego samego.

• Kibice Sevilli i Benfiki podczas finału Ligi EuropyKibice Sevilli i Benfiki podczas finału Ligi Europy

• Oto, co powiedział Unai Emery przed tym meczem: Benfica myśli tylko o zwycięstwie, ale my patrzymy na sprawę nieco głębiej. Wierzę, że jeśli zagramy od początku do końca na wysokim poziomie to jesteśmy w stanie wygrać. Nieobecności w kadrze Benfici są ważne, ale na pewno nie decydujące. Juventus był głównym faworytem do wygrania rozgrywek, a po tym jak Benfica ich wyeliminowała, teraz zdaje się, że przejęli ten tytuł. Obie drużyny zasłużyły na finał. My na pewno się nie poddamy, co sprawi, że będziemy mieli bardzo interesujący mecz. Od pierwszej do ostatniej minuty musimy pokazać najlepszą wersję Sevilli. Jestem optymistą.

• Dwumecz Benfiki z Juventusem:

• Dwumecz Sevilli z Valencią:

• W europejskich pucharach Benfica 22 razy grała z hiszpańskimi drużynami. Wygrywała pięć razy, remisował pięciokrotnie i przegrywała 10 razy.

• A teraz Sevilli: Varas, Fernando Navarro, Figueiras, Marin, Iborra, Trochowski, Gameiro

• Wyjściowe jedenastki już mamy, teraz pora na ławki rezerwowych. Na początek Benfiki: Artur, Vitória, Jardel, André Almeida, Djuričić, Ivan Cavaleiro, Óscar Cardozo

• Za chwilkę po lewej stronie pojawią się wyjściowe jedenastki obu zespołów, a tymczasem zachęcam do zapoznania się z zapowiedzią tego meczu, którą przygotował dla Was Grzesiek Ignatowski. Można ją znaleźć tutaj.

• Kibice przed finałem Ligi EuropyKibice przed finałem Ligi EuropyKibice przed finałem Ligi Europy

• Benfica natomiast na europejskie trofeum czeka już 52 lata. Wtedy, w roku 1962, pokonała ona w finale Pucharu Europy Real Madryt 5:3. Rok wcześniej, w tych samych rozgrywkach, triumfowała po wygranym 3:2 meczu z Barceloną.

• Sevilla doskonale zna smak tego trofeum. Zespół ten zwyciężał jeszcze pod nazwą Pucharu UEFA i zrobił to dwukrotnie. W 2006 roku pokonał 4:0 angielskie Middlesbrough, a rok później po dogrywce i rzutach karny Espanyol Barcelona.

• Sevilla w dwumeczu poprzedzającym ten dzisiejszy pojedynek przeszła swoistą drogę z nieba do piekła i z powrotem. Jej rywalem była Valencia, którą w pierwszym spotkaniu przed własną publicznością pokonała 2:0. W rewanżu zawodnicy Unai Emery'ego grali kiepsko, żeby nie powiedzieć fatalnie i w pewnym momencie przegrywali już 0:3. W 94 minucie meczu Stephane Mbia strzelił jednak gola na wagę awansu, dzięki czemu to Sevillistas mogą dzisiaj zagrać w Turynie.

• Po tym jak Juventus odpadł w fazie grupowej Ligi Mistrzów każdy spodziewał się, że zagra w finale Ligi Europy na własnym stadionie. Los jednak chciał inaczej i Stara Dama przegrała w półfinale tych rozgrywek z Benficą. Lizbończycy w pierwszym spotkaniu na własnym boisku wygrali 2:1, w rewanżu mieliśmy bezbramkowy remis.

• Dziś czeka nas naprawdę arcyciekawe widowisko. Jedni i drudzy preferują fajny, przyjemny dla oka futbol, więc finał musi wspaniałym meczem, oby tylko z jak największą ilością goli i dramaturgią.

• Witamy! Już tylko około 1,5 godziny zostało do rozpoczęcia finałowego spotkania Ligi Europy, w którym zmierzą się hiszpańska Sevilla i portugalska Benfica. Na relację live z tego wydarzenia zaprasza gorąco Damian Wiśniewski.

• Kibice przed finałem Ligi Europy:Kibice przed finałem Ligi EuropyKibice przed finałem Ligi EuropyKibice przed finałem Ligi Europy