Szwecja U-21

3

Polska U-21

1

• Stało się. Polacy przegrywają ze Szwedami 3:1 i odnoszą pierwszą porażkę w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. Gospodarze byli zespołem po prostu lepszym, a przede wszystkim skuteczniejszym. Po trzech meczach Polacy mają na swoim koncie sześć punktów.

• Jeszcze w jednej z ostatnich akcji rzut wolny dla Polski z 25 metrów. Ponownie próbuje Pawłowski, ponownie dramatycznie słabo.

• Ostatnie minuty spotkania. Niestety przegramy ten mecz.

• Linetty przypomniał o swojej obecności. Póki co, żółtą kartką.

• Z rzutu wolnego Pazio, ale może lepiej nie mówić, jakiej jakości to był strzał. W każdym razie Sergio Ramos byłby dumny.

• Steblecki za bezbarwnego w dzisiejszym meczu Gollę.

• Polacy mogli zdobyć bramkę kontaktową, bo po zamieszaniu w polu karnym do piłki dopadł Stępiński, ale arbiter dopatrzył się pozycji spalonej.

• Jeszcze jedno dośrodkowanie Żyro z rzutu wolnego z dalszej odległości, ale piłkę wybijają Szwedzi.

• Mądrze bronią się Szwedzi i tylko od czasu do czasu próbują atakować z kontry.

• Dośrodkowanie Żyro z prawej strony z rzutu wolnego jest najlepszym podsumowaniem dzisiejszych popisów Polaków. Piłka przeleciała wysoko nad bramką, a Żyro łapie się za głowę. My także.

• Ostatni kwadrans spotkania. Nielicznie zgromadzona polska publiczność dopinguje swoich piłkarzy, ale powiedzmy to sobie jasno. Nie widać szczególnych przesłanek, które pozwoliłyby uwierzyć, że w tym meczu coś dobrego jeszcze się dla nas wydarzy.

• Z rzutu wolnego uderzał Pawłowski. Uderzał beznadziejnie, bo pika odbiła się od "muru".

• Chrapek za Wolskiego. Słaby występ Rafała.

• Rzut wolny z 30 metrów dla Polaków. Może teraz?

• Kolejny rzut różny dla Polaków. Po dośrodkowaniu do piłki dopada Janicki, ale jego strzał nie przyniósł żadnych korzyści, a piłka przeleciała nad bramką.

• Było bardzo groźnie pod bramką Polaków, kiedy to dwójkową akcję przeprowadził Nyman do spółki z Lewickim, ale ten ostatni został zablokowany w ostatnim momencie.

• Doskonale, technicznie sprzed pola karnego uderzał Hiljemark, ale kapitalną paradą popisał się Szumski!

• Stępiński zmienia strzelca bramki, Kacpra Przybyłko.

• Znakomitą, indywidualną akcję przeprowadził Pawłowski, który minął dwóch rywali, ale jego strzał z kilku metrów został zablokowany! Coś się jednak ruszyło w grze Polaków.

• Zmiana w ekipie gospodarzy. Nyman za Therna.

• Dobre podanie otrzymał Pawłowski, który znalazł się z piłką w polu karnym, ale próbował minąć rywala zbyt efektownie i ostatecznie nic z tego nie wyszło. Chwilę później zawodnik Malagi raz jeszcze dostał futbolówkę po pięknym, dalekim crossie, ale tym razem jego strzał okazał się niecelny.

• Warto powiedzieć, że bramkową akcję Szwedzi przeprowadzili po stracie Żyro, który chwilę wcześniej postanowił potruchtać wzdłuż pola karnego rywala.

• Brak słów. Z taką obroną nie można marzyć o wywalczeniu jakichkolwiek punktów. Dobre podanie otrzymał Ishak, którego najpierw zablokował Janicki, ale piłka wróciła pod nogi napastnika gospodarzy. Dobitka była już jednak bezbłędna.

• A skoro już o indywidualnych notach mowa, to o wiele więcej oczekiwalibyśmy po Pawłowskim, który w pierwszej połowie był niemal niewidoczny, natomiast drugą rozpoczął niewiele lepiej.

• Fatalnie drugą połowę rozpoczął Pazio, który dwukrotnie dośrodkowywał bardzo, bardzo źle.

• Początek drugiej połowy przypomina to, czego byliśmy świadkami w pierwszych minutach spotkania. Oby efekt był podobny.

• Ładna akcja Polaków. Dobrze popędził z piłką Żyro, który wycofał ją do Wolskiego, a ten wywalczył rzut rożny.

• Za dyskusję z sędzią żółtą kartkę otrzymał Mateusz Lewandowski.

• Piłkarze na murawie. Wszystko gotowe. Zaczynają Polacy!

• Koniec pierwszej połowy. Przegrywamy 2:1. Oby po przerwie było lepiej, bo choć Szwedzi przeważają, to jednak widać, że i oni nie potrafią się ustrzec pewnych błędów. Wracamy za kilkanaście minut.

• Słupek dla Szwedów! Z 30 metrów huknął Ishak i naprawdę tylko centymetry dzieliły gospodarzy od strzelenia kolejnej bramki.

• Dobrze z prawej strony dośrodkowywał Hallberg, ale w porę do piłki dopadł jeden z naszych obrońców. Gospodarze mają rzut rożny, ale nic z niego nie wynika.

• Doskonałe podanie otrzymał Żyro, który jednak fatalnie przyjął piłkę i wygonił się w narożnik pola karnego. A później? A później stracił piłkę w najprostszy sposób.

• - Za mało jest w poczynaniach naszych piłkarzy gry kombinacyjnej - mówi Andrzej Strejlau. Nie sposób się z nim nie zgodzić.

• Przebudzili się nieco Polacy w ostatnich minutach pierwszej połowy, którzy śmielej ruszyli do ataku. Rywale jednak szczelnie i mądrze bronią się.

• Brzydkie zachowanie Kraftha, który łokciem uderzył Polaka. Żółta kartka.

• Ishak najwidoczniej w ostatnim czasie oglądał potężne "bomby" Roberto Carlosa sprzed lat, ale swoim uderzeniem z dystansu pokazał, że od Brazylijczyka dzielą go jeszcze mile świetlne.

• Z kontrą wyszli Szwedzi, ale Hallberg fatalnie dośrodkowywał i niebezpieczeństwo zostało zażegnane.

• Tymczasem Wolski konsekwentnie udowadnia, że powiedzenie "zakiwał się na śmierć" czasem może być absolutnie uzasadnione.

• Bardzo niedokładnie i nieporadnie grają Polacy, którzy po drugiej bramce dla rywali kompletnie stracili pomysł na grę i próbują głównie indywidualnych akcji. To z pewnością nie jest dobry pomysł.

• Wolski najpierw w głupi sposób traci piłkę, a później próbując ją odebrać, fauluje przeciwnika. Mnożą się błędy Polaków.

• Przewrotna bywa piłka nożna. Po naprawdę dobrym początku naszych piłkarzy, teraz Polacy stracili rezon i wydają się nieco oszołomieni. Szwedzi w natarciu.

• Hiljemark powstrzymuje nieźle zapowiadającą się kontrę Polaków i otrzymuje za to żółtą kartkę.

• Fatalna postawa defensywy Polaków! Nasi piłkarzy biernie się przyglądali temu, co robi Hrgota, a ten po indywidualnej akcji pięknie strzela po długim rogu i daje Szwecji prowadzenie!

• Szwedzi przeprowadzili atak prawą stroną, ostatecznie piłka została zagrana przed pole karne do Therna, który strzelił nie do obrony w samo okienko bramki strzeżonej przez Szumskiego.

• Błyskawiczna odpowiedź Szwedów! 1:1 po bramce Therna!

• Mądre przysłowie mówi: "do trzech razy sztuka" i Przybyłko to udowodnił. Po dośrodkowaniu z lewej strony Polak popisał się mocnym i precyzyjnym strzałem głową.

• Gooooooolllllll! Polska prowadzi 1:0 po bramce Przybyłko!

• W odpowiedzi Szwedzi, ale strzał z dystansu Therna bardzo niecelny.

• Początek meczu lepszy w wykonaniu naszych piłkarzy. Polacy dłużej utrzymują się przy piłce, są dokładniejsi i dominują w tym fragmencie gry.

• To musiała być bramka! Tym razem znakomicie z prawej strony dośrodkowywał Pazio, do piłki raz jeszcze dopadł Przybyłko, który z kilku metrów po strzale głową nieznacznie się pomylił.

• Od razu z przytupem rozpoczęli Polacy! Świetnie z lewej strony pokazał się Żyro, który doskonale dośrodkowywał, ale strzał głową Przybyłko okazał się trochę niecelny.

• Ruszyli! Arbiter Georgi Kabakov dał sygnał do rozpoczęcia spotkania. Mamy nadzieję na pasjonujące spotkanie.

• Stadion świeci pustkami i tylko garstka kibiców zdecydowała się na to, by zawitać na obiekt w Malmö. Może to i lepiej dla miejscowych sympatyków futbolu, bo nie mamy wątpliwości, że dziś Polacy są w stanie wziąć rewanż za historyczny "Potop szwedzki". Właśnie wybrzmiał polski hymn. Za chwilę rozpoczęcie meczu!

• Już tylko kilka minut i wybrzmi pierwszy gwizdek na obiekcie Malmö Stadion. Arbitrem spotkania został bułgarski sędzia, Georgi Kabakov. Oby po tym meczu nie było powodów, by wzbraniać się przed kupnem bułgarskiego wina.

• Awans do fazy play off wywalczą triumfatorzy dziesięciu grup, a także cztery drużyny z największą liczbą punktów z drugich miejsc. Te 14 zespołów utworzy siedem par, a ich zwycięzcy (plus gospodarz) zagrają w turnieju finałowym MME.

• - Trafiliśmy do silnej grupy. Skandynawowie dopiero w barażach (z Włochami 2:3 i 0:1) przegrali kwalifikacje do tegorocznych MME - stwierdził po losowaniu Dorna. Przekonamy się dziś, ile jest kurtuazji, a ile prawdy w słowach naszego selekcjonera.

• Nasi rywale także mają swoje problemy. Największa gwiazda Szwedów Oscar Hiljemark z PSV Eindhoven jest kontuzjowany i dziś z całą pewnością nie pojawi się na murawie. W pierwszym składzie wystąpi za to zawodnik z polskim paszportem, Oscar Lewicki.

• Warto przypomnieć, że szkoleniowiec reprezentacji Polski, Marcin Dorna, w dzisiejszym meczu nie będzie mógł skorzystać z trzech znaczących zawodników: Arkadiusza Milika, Pawła Wszołka i Piotra Zielińskiego. Wszyscy ci zostali powołani do pierwszej reprezentacji. Szczególnie bolesna może się okazać absencja Milika, który w zwycięskim spotkaniu z Turcją dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

• Już za niecałe pół godziny rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy U-21. Polacy udanie rozpoczęli eliminacje i po dwóch wygranych (z Maltą i Turcją) mają na swoim koncie komplet "oczek". Tymczasem Szwedzi dzisiejszym spotkaniem rozpoczynają eliminacje.